Quantcast
Channel: Ruházat – Kössünk Lányok!
Viewing all 224 articles
Browse latest View live

Kék tunika szalagfonalból

$
0
0

Kék tunika szalagfonalbólA Tunikát Molnár Márta készítette.

 

Egyszerű, laza, mutatós, haladós modell.

 

Mérete:

M-XL

 

Anyagszükséglet

 

350 g Violino kék-szürke szalagfonal

 

7-es körkötőtűvel kötve.

Kék tunika szalagfonalból

Kötésminta

 

sima kötés: színén sima, visszáján fordított, körkötésnél mindig sima

 

lusta kötés: színén és visszáján is sima, körkötésnél, egy sor sima egy sor fordított váltakozva

 

Egyszerű csipkeminta: (lyuksor) két szemet simán összekötünk, egy ráhajtás, ezt ismételjük a sor végéig

 

Raglánvonal szaporítás: minden második sorban ráhajtással készül, következő sorban fedetten, simán kötjük őket

 

Elkészítés

 

A tunika fentről körbe, raglánvonalban lett kötve, majd egyes részei a szétválasztást követően külön -külön készültek el, oldalt összevarrva.

 

Szemleosztás:  Kék tunika szalagfonalból, kezdő szemleosztása

 

Eleje-háta: 30-30 szem

 

Ujjak: 12-12 szem

 

Elválasztó szemek raglánvonal: 2-2-2-2 szem

 

A munkamenetről Márta részletes leírást készített melyet letölthettek az alábbi linkről:

 

KekTunika_SzalagFonalbol-3


Csipkebetétes nyári top

$
0
0

Nyári top, csipkebetétes top, kötött top

A topot Erdei Csilla kötötte.

 

Egyszerű, lentről kezdve, egybe, körbe kötve, legfőbb dísze a futó csipkeminta betét az elejében.

A mintát akár más egyszerűbb mintával is kiválthatjuk.

 

Mérete

 

M-es női felső

 

Mellbőség:  76-80 cm

 

Magassága: 58 cm

 

Raglánvonal: 20 cm

 

Anyagszükséglet

 

150 g három gombolyag Baby summer fonal a fonalparadicsomból.

3,5, 4-es körkötőtűvel kötve

A fonal több kellemes színben is elérhető.

 

 

Minták

 

sima kötés: színén sima, visszáján fordított

 

patentminta:  egy sima egy fordított

 

csipkeminta: Virágzó inda, részletes leírás és leszámolható rajz

 

Elkészités

 

A top lentről kezdve egybe körbe kötve készült hónaljig, majd kétfelé bontjuk eleje és háta és így dolgozunk tovább.

 

kezdő szemszám: 170

 

16 sor egy sima, egy fordított patentmintával kezdünk.

A 17-ik sorban indítjuk elől középen az áttört csipkemintát, két mintaegységnyit (2x 17) plusz 2-2 fordított szem elválasztót a minta két oldalán, összesen 38 szem a többi szemet simán kötjük.

Hat mintaegységnyi magasan dolgozunk körbe a megadott módon, majd 12-12 szemet kötünk két oldalt egy sima egy fordított patent mintával megkezdve a karöltő kialakítását.

 

Karöltő kialakítása

 

csipkebetétes nyári top, karöltő kialakítása, nyakrész kialakítása

A szemeket szétosztjuk az elejével folytatjuk, ezentúl síkban kötve de   a csipkeminta kötését zavartalanul folytatva tovább, a széleken 6-6 egy sima egy fordított patentet kötünk, a munka színén összekötve 2-2  szélső sima szemet a patentek előtt, ügyeljünk arra, hogy  a jobb oldali fogyasztásnál balra dőljenek a szemek, majd a baloldali fogyasztásnál jobbra dőljenek a szemek. 16-16 szemet fogyasztunk a széleken és elkezdjük a nyak kialakítását.

 

A hátoldalon hasonlóan dolgozunk a széleken 6-6 egy sima egy fordított patentet kötünk, a munka színén összekötve 2-2  szélső sima szemet a patentek előtt, ügyeljünk arra, hogy  a jobb oldali fogyasztásnál balra dőljenek a szemek, majd a baloldali fogyasztásnál jobbra dőljenek a szemek.

Kicsit magasabbra kötjük mint az elejét, 18-18 szemet fogyasztunk a széleken és elkezdjük a nyak kialakítását.

 

Nyakrész kialakítása

Csipke betétes nyári top, nyakrész kialakítása

 

Rövidített sorokkal kötünk pár szemet, sort a széleken kialakítva egy kis csúcsot a széleken az az kis ívet a top nyakának.

 

Eleje

A csipke minta szélétől, visszafordulunk , két két szemmel rövidítve a sort, folytatva a raglánvonal kialakítását is.  Mindkét oldalon megismételjük.

 

Háta

A középső 10 szemből kiindulva , 5-5 szemmel rövidítve a sorokat, folytatva a raglánvonal kialakítását kötünk tovább mindkét oldalon.

 

Nyaka

A nyakához az eleje és a háta szemeihez még hozzá veszünk a vállrész kialakításához 20-20 szemet. Körbe egybe kötve a szemeket kötünk 10 sort egy sima egy fordított patentmintával leláncoljuk a szemeket és készen is vagyunk.

 

További tippek

 

A nyakrészt érdemes kisebb tűvel kötni, hogy ne nyúljon el a patent, és a legkényelmesebben rövid 40-50 cm-es tűvel tudjuk elkészíteni.

Ha nyitottabbra szeretnénk  a toppot, hónaljban fogyasztva a szemeket, erőteljesebb szemfogyasztással keskenyebbre köthetjük az elejét, hátát magasabbra és kevesebb szemszámmal kötve a nyakát magasabban a nyaknál zárhatjuk a felsőt a vállakat szabadon hagyva, vagy több szemszámmal kötve a nyakát, rövidebbre kötve az elejét, hátát magasabb pántot kapunk, nagyobb dekoltázzsal.

 

Jó kötögetést lányok!

 

Ha tetszett a modell osszátok tovább!

Türkizkék tunika

$
0
0

pávatoll mintás tunika, áttört mintás tunika, türkiz tunika, nagyméretű tunikaA Tunikát saját részre kötöttem fentről kezdve körbe kötve, nagy méretben XXL-es méretnek felel meg.

 

Érdekessége, hogy ezúttal is a mintába rejtettem a raglánvonal szaporítását és az alsó felét a tunikának nagyobb mintaegységre váltva alakítottam ki harang aljúra.

 

A kötését gyakorlott kézimunkázóknak ajánlom.

 

A tunikát lazán kötöttem, áttört mintájának is köszönhetően alá öltözve terveztem hordani évszaknak megfelelően, nyáron is hordható egy kis toppal a 100 % -os pamut anyagának köszönhetően.

 

Méretek

 

Hossza 75 cm

Mellbőség 120 cm

Alja 145 cm

Ujja hossza 45 cm

Raglán vonal 25 cm

 

Hozzávalók

Catania fonal óriási színválasztékából kedvedre választhatsz hozzád illő színt! :)

45 dkg Catania türkiz fonal

4 mm-es körkötőtű, (40 cm, 80 cm, 120 cm)

 

Minta

 

pávatoll minta, áttört rombusz minta, különleges kötés minta

A tunikához nem kötöttem patenteket sem a nyakánál sem a végeken, természetesen lehet hozzá kötni patentet is tetszés szerint, lusta kötést ajánlom, hogy ne húzza össze a pávatoll mintát.

 

A minta változó szemszámú, többnyire fedetten kötünk a visszáján, kivételt képez ez alól a ráhajtásból történő szem szaporítás ami a visszáján történik a mintának. A mintát több szemszámmal is megkötöttem.

 

A lyukak méretét a ráhajtás adja meg minél lazábban kötünk annál nagyobb lesz a ráhajtás és a lyuk, akár egy ráhajtással is dolgozhatunk, egy ráhajtásból is ugyan úgy kialakítható a hat illetve nyolc szem.

 

A val jelöltem a 8 szemes mintát, B vel jelöltem a  10 szemes mintát és

 

készítettem egy A-B mintát ami a két méret közötti átmenetet képezi.

 

Gyakorlott kötőknek nem okoz gondot megkötni a mintát, kezdőknek nem ajánlom. A rajz bonyolultnak tűnhet első ránézésre de nem olyan nehéz megkötni, a változó szemszám és a hirtelen felszaporítás miatt nem könnyű szemléltetni.

 

pávatoll minta 10 szemes, áttört rombuszminta

A pirossal jelölt ráhajtásnak szentelnék még egy kis figyelmet, a széleken egy ráhajtásból 3 illetve 4 szemet szaporítunk a köztes mintákban pedig a színén 2 ráhajtást készítünk a visszáján vagy a következő sorban felszaporítjuk 6 illetve 8 szemre az A illetve  A-B és B mintáknál.

 

Nekem úgy a legszebb ha egy szemet kötök a ráhajtásból, ráhajtás, még egy szemet kötök a hármasnál, a négyesnél ugyan ez, csak még egy utolsó szemet képezek a ráhajtásból az utolsó kettőt egyiket elölről másikat hátulról képezve, ugyan ezzel a technikával dolgozok a 6 illetve nyolcas szaporításnál is.

 

Leszámolható rajzok

 

A

pavatolla

A-B

pavatollab

B

pavatollb

 

Letölthető PDF  mindhárom minta rajzot tartalmazza: A, A-B ,B

pavatoll ab

 

Elkészítés

 

A kezdő szemszámot a mintaegységhez igazítottam, a raglán vonalat a mintával szaporítottam. Az elejét bővebbre vettem egy mintaegységgel többre kezdtem mint a hátát, mivel mellben erős vagyok.

Természetesen ettől el lehet térni és az elejét hátát ugyan azon szemszámmal, mintaegységgel lehet kötni.

 

Szemleosztás

 

Az alap mintaegység 8 szemes, az A mintával dolgozunk, az ujjakhoz három mintaegységet terveztem, a hátához 5 mintaegységet, az elejéhez 6 mintaegységet, az első sorban a széleken egy egy plusz szemmel indítom a következő mintákat melyek már a raglán kiszaporításáról is gondoskodnak, a raglán vonalat két fordított szemmel képeztem.

kezdő szemszám: 2 + 1+ (5×8)+ 1 +2+1+ (3×8)+1+2+1+(6×8)+1+2+1+(3×8)+1

az az 2 szem fordított a bal hátsó raglánvonal, egy szem sima az új minta a raglánvonalnál, 40 szem sima a háta 5 mintaegység, egy szem sima az új mintának, 2 szem fordított a jobb hátsó raglánvonal és így tovább

 

A nyakát bőre kezdtem, patent minta nélkül kötöttem, rögtön a mintával indítottam. Az első sorban keresztezzük a szemeket, a széleken lévő sima szemeket is beleértve az új mintákhoz.

A továbbiakban leszámolható rajz szerint dolgozunk, kivételt képeznek ez alól a szélső új minták, melyek szaporítják a szemeket a raglán kialakításához.

 

Szélső minták kötése, raglán kialakítása

 

raglánvonal kialakítása, rombusz minta, rejtett raglán

Az új mintáknál a szélen a raglánvonal felőli részen, nem kötjük össze a szemeket, így megtartva a plusz szemeket melyek kialakítják a raglán vonalat.

Az új mintaegység megkezdéséhez egy egy plusz sima szemet szaporítunk a raglánvonal szemeiből, kétszer szúrva a szemekbe.

 

A raglán kialakításához hét új mintát kötöttem, (a minta jobb oldali alsó oldala képezi a raglánt és 3.5 teljes mintaegységnek felel meg), majd  szétválasztottam az egyes részeket.

 

Elemekre bontás

Ujjak

Elsőként mindig az ujjakat kötöm meg, többnyire síkban a gyorsabb haladás érdekében, a belső varrás kevésbé látszik. A két-két fordított raglán vonal szemet lekötöttem, a szélső mintaegységeknél, a minta kötésével csökkentettem a szemszámot, azzal hogy a széleken nem indítottam új mintákat három alkalommal és még két alkalommal fél fél mintát kötöttem a szélére. (három fél minta plusz egy és fél teljes mintaegység a szélek kialakítása)  Az A mintával dolgozunk végig.

Az újak hossza 6.5 teljes mintaegység az az hat és félszer ismételtük meg az alapmintát.

 

A végén nem kötöttem patent mintát, a minta plusz záró sorát nem kötöttem fedetten, az az a csavart szemeket fordítottan kötöttem a köztes szemeket pedig simán a visszáján, a következő színe sorban pedig simán lekötöttem a szemeket így nem kunkorodik vissza a vége.

Ugyan ezt megismételjük a másik ujj kialakításához is.

 

Eleje-háta

 

A teljes hossza összesen 9 teljes mintaegység, ebből 3,5-et megkötöttünk a raglánvonal kialakításáig A mintával, még két teljes mintaegységet kötünk A mintával majd egyet A-B mintával és 2,5 mintaegységgel zárjuk a tunika alját B mintával. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma)

 

Az eleje és a háta szemeket egybe vesszük, 12 a hátán, 13 az elején a mintaegységek száma. Folytatjuk a munkát A mintával kötünk tovább két teljes mintaegységet, majd kötünk egy A-B mintaegységet. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma) Majd B mintával folytatjuk a munkát megkötve 2,5 mintaegységet.

 

minta zárása, áttört rombusz minta, pávatoll minta

A végén nem kötöttem patent mintát, a minta plusz záró sorát nem kötöttem fedetten, az az a csavart szemeket fordítottan kötöttem a köztes szemeket pedig simán a visszáján, a következő színe sorban pedig simán lekötöttem a szemeket így nem kunkorodik vissza a vége.

 

Az aljára is köthetünk pár sor lustakötést ha szeretnénk, illetve ha a nyakát is lustakötéssel készítettük.

 

A tunika kötéséhez létre hoztam egy ideiglenes közös kötős csoportot a legnépszerűbb közösségi oldalon a Fonalparadicsomos lányoknak. A közös kötésre a Fonalparadicsomból rendelt fonallal lehet jelentkezni a rendelési szám megadásával.

 

Ha június végéig elkészülsz a tunikával akár vissza is nyerheted a fonal árát, az az újra levásárolhatod a Fonalparadicsomban. Gyere és csatlakozz te is hozzánk, jelentkezz válaszlevélben a rendelésed visszaigazolására megjelölve a fonalat amiből kötöd a tunikát és küldöm a meghívót a csoportba.

 

A tunikát több különböző méretben és változatban is kötjük.

Színátmenetes pamut nyáriruha

$
0
0

kötött színátmenetes ruhaA ruhát Erdei Csilla kötötte.

 

A ruha fentről, egybe, körbe kötve készült varrás nélkül.

 

Elkészítését gyakorlottabb kézimunkázóknak ajánlom, remek modell a körkötés gyakorlásához.

Szépségét a fonal különleges festése adja.

A ruhát könnyedén alakíthatjuk kisebb nagyobb méretre, a raglánvonal hosszával szabályozva a bőségét, a derékrészen akár fogyaszthatjuk is a szemeket a patentrészhez, majd visszaszaporítjuk azokat.

 

Mérete

 

M-es női méret.

Raglán (nyakával együtt): 22 cm

Mellbőség: 80-88

Szoknya alsó bősége: 150 cm

Ruha hossza: 90 cm

Szoknya hossza: 52 cm

 

 

Hozzávalók

 

Catania color pamutfonal nagy színválasztékból választhatsz kedvedre valót.

 

A ruhához felhasznált típusok:

Catania Color Afrika 00093 6 gombolyag

Catania Frézia 00251 1 gombolyag

 

Kötőtűk:

3.5 mm-es  40 cm-es és 80 cm-es körkötőtű patenthez

4 mm-es  80 cm-es körkötőtű

 

Minták

 

sima kötés: körkötésnél mindig a színén dolgozunk, simán kötünk

sík kötésnél, a színén sima, visszáján fordított szemeket kötünk

 

patenet minta: egy sima egy fordított

 

csipke betét: egyszerű hálós csipkeminta, részletes leírását az alábbi linken találjátok.

 

Ferde hálóminta

 

Elkészítés

 

A ruhát fentről körbe kötöttük.

 

A nyakát készítjük el elsőként rövid körkötő tűvel körbe egybe kötve, a vállrésznél lekötjük a szemeket, az elejét hátát külön külön síkban megkötjük, hónaljig, majd ismét egybe körbe kötjük tovább a ruhát.

 

Nyak rész

csipkebetétes színátmenetes nyári ruha

120 szemmel kezdünk, körbe kötünk 12 sort az egyszínű fonallal patent mintával, egy sima, egy fordított.

 

A jobb tartás végett 3,5-es tűvel dolgozunk.

 

leosztjuk a szemeket: eleje-háta 40-40 szem, vállak 20-20 szem, a 12-ik sorban lekötjük a váll részt az az 20 20 szemet.

 

 

Eleje- háta

csipkebetétes színátmenetes nyári ruha

4 mm-es tűre váltunk.

 

Színátmenetes fonalra váltunk, az elejét és a hátát is egyformára kötjük, külön-külön síkban dolgozunk hónaljig.

 

A szélső szemetet 6-6 szem patentmintával kötjük tovább egy sima-egy fordított.

 

A köztes szemeket a hálós csipkemintával kötjük,  minden színe sorban szaporítva a szemeket a raglán kialakításához. Mindig ráhajtással kezdjük és végezzük a sorokat. (ráhajt, összeköt, ráhajt összeköt…ráhajt)

Csipkemintával 30 sort kötünk (15 lyuksor)

 

Ha ezzel is megvagyunk simán kötjük tovább a ruhát, a széleken továbbra is szaporítva a szemeket a színe sorokban és egy sima egy fordított patentmintával kötve a szélső 6 szemet.  16 sort kötünk.

 

A szemeket kétszer kötjük le úgy szaporítunk, egyszer elölről, egyszer hátulról szúrva a patent utáni és előtti szembe. (lásd fotó)

 

Elkészítjük az elejét és a hátát.

A raglán hosszát saját testalkatunkhoz igazítjuk. Mellben erősebb hölgyeknek, az elejét több szemmel célszerű elkészíteni, elkezdeni, mint a hátát.

 

Ezt követően egy tűre vesszük az elejét hátát és körben kötjük tovább.

 

A patentmintát is tovább kötjük azonos szemszámmal 8 soron, majd csak a középső három fordított szemet meghagyva dolgozunk tovább, végig víve a patentmintát a ruha két oldalán.

 

Összességében további 28 sort kötünk körbe simán, a két  oldalt megtartva a patent mintát fent leírtak szerint.

 

Derék kialakítása

 

Színátmenetes nyári pamut ruha

Ismét fonalat váltunk egyszínű fonallal dolgozunk tovább.

Ezúttal tűt is váltunk 3,5-es tűvel kötjük a derékrészt, hogy a patent szorosabb, rugalmasabb legyen.

 

12 sor patent mintát kötünk egy sima, egy fordított

 

 

Ruha alsó része

Ismét visszaváltunk 4 mm-es tűre és színátmenetes fonalra.

 

Színátmenetes nyári pamut ruha

Simán kötjük a szemeket, megtartva a szélső patentmintákat kétoldalt és elkezdjük bővíteni a ruha alsó részét a szélső patentsorok mentén minden negyedik sorban egy egy szemet szaporítva a patentminta két oldalán, 4-4 szemet szaporítva minden szaporító sorban. (lásd fotó)

 

A ruha aljára 4 sor patent mintát kötöttünk, egy sima egy fordított majd simán leláncoltuk a szemeket.

 

Ha tetszik a modell add tovább! :)

Leveles mintás nyári top

$
0
0

Kúszó leveles mintás nyári top

A top különlegessége, hogy a felső részén a mintába rejtettem a szemek fogyasztását, a kúszó levelek alap mintából, egyre kicsinyítve és lezárva a leveleket alakult ki a raglánvonal.

 

A topot lentről kezdve, egybe körbe kötöttük, varrás nélkül készült.

 

Az elkészítését gyakorlott kézimunkázóknak ajánlom.

 

Áttört mintája és a vállakat csupaszon hagyó szabásának köszönhetően a top elég merész. :)

 

Mérete

 

M-es női méretLeveles mintás nyári top

Hossza: 62 cm

Raglán hossza: 22 cm

Mellbősége: 80-86 cm

 

Hozzávalók

 

Baby summer almazöld fonal 3 gombolyag

 

3,5 mm -es 40 cm-es körkötőtű

4 mm-es 80 cm-es körkötőtű

 

Minta

Kúszó levelek minta

Patentminta: egy sima egy fordított

 

Alap minta: kúszó levelek, részletes leírás és leszámolható rajz az alábbi linken elérhető.

 

Kúszó levelek

 

Módosított minta: kúszó levelek, kicsinyített és lezárt levél változatokkal

 

Letölthető, leszámolható rajz.

 

kuszolevelekzaro

 

Elkészítés

 

A toppot lentről kezdve, körbe kötve készítettük.

 

Kezdő szemszám: 170 szem (ez 10 mintaegységnek felel meg)

 

16 sor egy sima, egy fordított patentmintával kezdünk, ajánlott tűméret 3,5 mm hogy a patent szorosabb és rugalmasabb legyen.

 

A 17-ik sorban elkezdjük a leveles minta kötését, a 170 szem 10 mintaegységnek felel meg.

 

Egészen a hónalj magasság eléréséig zavartalanul kötjük körbe körbe a mintát 4, 5 szer ismételve.

 

Karöltő kialakítása

 

Kúszó levelek mintás nyári top

Az első és a hatodik mintaegységben a leveleket (13 szem)  egy sima egy fordított patentmintával váltjuk a hónalj kialakításához,  hat sort kötünk.

 

Négy négy mintaegység maradt az elejének és a hátának, az első és a hatodik minta a top oldalát teszi ki és ezekből alakítjuk ki a hónaljat és a raglán vonalat.

 

A 13 szemből a középsőt lekötjük, 6-6 szemet szétosztjuk az elejéhez és a hátához, patentmintával kötjük tovább, ez lesz a munka széle.

 

Időközben befejeztük az ötödik leveles mintaegységet is.

A továbbiakban a módosított változatot kötjük, fokozatosan csökkentve a levelek méretét, ezzel együtt a felületet is így kialakítva a raglán vonalat.

 

A mintát a leszámolható rajz szerint megkötjük, először az elejét, majd a hátát, a hátát kicsit magasabbra kötöttem de nem kötelező.

 

A négy mintaegységből az utolsó fázisban a két szélsőt kötjük a leszámolható rajz szerint , összekötjük a belső szemeket a két belsőn pedig  nem fogyasztjuk a szemeket, így a két szélen egy teljes levelet kapunk, míg a belsőn ismételjük a hármas ráhajtásos mintát majd simán kötjük a szemeket a kívánt magasságig.

 

Kúszó leveles mintás nyári top

Nyakrész kialakítása

 

Ha kész az eleje és a háta, 20-20 szemet felszedünk a vállrésznek, 3,5 mm-es tűvel ajánlott dolgozni, hogy a nyakrész, patentminta  tömörebb és rugalmasabb legyen.

 

Egy sima, egy fordított patent mintával kötünk 12 sort majd leláncoljuk a szemeket  eldolgozzuk a fonal végeket és készen is vagyunk.

 

Ha tetszik a top add tovább a leírást!

 

Pávatoll mintás tunika

$
0
0

pávatoll mintás tunika s-es méretben

User comments

Érdekessége, hogy ezúttal is a mintába rejtettem a raglánvonal szaporítását és az alsó felét a tunikának nagyobb mintaegységre váltva alakítottam ki harang aljúra.

 

A kötését gyakorlott kézimunkázóknak ajánlom.

 

A tunikát lazán kötöttem, áttört mintájának is köszönhetően alá öltözve terveztem hordani évszaknak megfelelően, nyáron is hordható egy kis toppal.

 

Méretek

 

S-es női méret

 

Hossza 75 cm

Mellbőség 75 cm

Alja 110 cm

Ujja hossza 20 cm

Raglán vonal 22 cm

 

A tunikáz háromnegyedes újjal XXL-es méretben is megkötöttem

 

Hozzávalók

 

Nagy kedvencetek a Baby summer fonalból készült kellemes  színekből választhatsz kedvedre hozzád illő színt!

 

230 dkg Baby summer orchidea lila

 

3,5 mm-es körkötőtű, (40 cm, 80 cm, 120 cm)

 

Minta

 

Lusta kötés

 

körkötésnél egy sor sima, egy sor fordított, síkban kötésnél, a színén és a visszáján is simán kötünk

 

Pávatoll minta

 

 

pávatoll mintaA minta változó szemszámú, többnyire fedetten kötünk a visszáján, kivételt képez ez alól a ráhajtásból történő szem szaporítás ami a visszáján történik a mintának.

 

A mintát több szemszámmal is megkötöttem.

 

A lyukak méretét a ráhajtás adja meg minél lazábban kötünk annál nagyobb lesz a ráhajtás és a lyuk, akár egy ráhajtással is dolgozhatunk, egy ráhajtásból is ugyan úgy kialakítható a hat illetve nyolc szem.

 

A val jelöltem a 8 szemes mintát, B vel jelöltem a  10 szemes mintát és   készítettem egy A-B mintát ami a két méret közötti átmenetet képezi.

 

Gyakorlott kötőknek nem okoz gondot megkötni a mintát, kezdőknek nem ajánlom.

 

A rajz bonyolultnak tűnhet első ránézésre de nem olyan nehéz megkötni, a változó szemszám és a hirtelen felszaporítás miatt nem könnyű szemléltetni.

 

A pirossal jelölt ráhajtásnak szentelnék még egy kis figyelmet, a széleken egy ráhajtásból 3 illetve 4 szemet szaporítunk a köztes mintákban pedig a színén 2 ráhajtást készítünk a visszáján vagy a következő sorban felszaporítjuk 6 illetve 8 szemre az A illetve  A-B és B mintáknál.

 

Nekem úgy a legszebb ha egy szemet kötök a ráhajtásból, ráhajtás, még egy szemet kötök a hármasnál, a négyesnél ugyan ez, csak még egy utolsó szemet képezek a ráhajtásból az utolsó kettőt egyiket elölről másikat hátulról képezve, ugyan ezzel a technikával dolgozok a 6 illetve nyolcas szaporításnál is.

 

Letölthető PDF  mindhárom minta rajzot tartalmazza: A, A-B ,B

pavatoll ab

 

Elkészítés

 

pávatoll mintás tunika raglánvonallalA kezdő szemszámot a mintaegységhez igazítottam, a raglán vonalat a mintával szaporítottam.

 

 

A nyakát lusta kötéssel kötöttem majd rögtön új minta kialakításával indítottam a raglánvonalat. Az új mintához szükséges kezdő plusz egy szem is benne van a kezdő szemszámban.

 

Az első minta sorban keresztezzük a szemeket, a széleken lévő sima szemeket is beleértve az új mintákhoz.

 

A továbbiakban leszámolható rajz szerint dolgozunk, kivételt képeznek ez alól a szélső új minták, melyek szaporítják a szemeket a raglán kialakításához.

 

 

Az  elejét hátát ugyan azon szemszámmal, mintaegységgel kötöttem, nagyobb mellbőség esetén az elejét egy mintaegységgel többre ajánlom kezdeni.

Szemleosztás

 

Az alap mintaegység 8 szemes, az A mintával dolgozunk, az ujjakhoz két mintaegységet terveztem, a hátához 4 mintaegységet, az elejéhez 4 mintaegységet, az első sorban a széleken egy egy plusz szemmel indítom a következő mintákat melyek már a raglán kiszaporításáról is gondoskodnak, a raglán vonalat két fordított szemmel képeztem. kezdő szemszám: 2 + 1+ (4×8)+ 1 +2+1+ (2×8)+1+2+1+(4×8)+1+2+1+(2×8)+1 az az 2 szem fordított a bal hátsó raglánvonal, egy szem sima az új minta a raglánvonalnál, 32 szem sima a háta 4 mintaegység, egy szem sima az új mintának, 2 szem fordított a jobb hátsó raglánvonal és így tovább

 

 

Szélső minták kötése, raglán kialakítása

 

pávatoll mintás mintába rejtett raglán kialakításAz új mintáknál a szélen a raglánvonal felőli részen, nem kötjük össze a szemeket, így megtartva a plusz szemeket melyek kialakítják a raglán vonalat.

Az új mintaegység megkezdéséhez egy egy plusz sima szemet szaporítunk a raglánvonal szemeiből, kétszer szúrva a szemekbe.

A raglán kialakításához hat új mintát kötöttem, (a minta jobb oldali alsó oldala képezi a raglánt és 3 teljes mintaegységnek felel meg), majd  szétválasztottam az egyes részeket.

 

Elemekre bontás

 

Ujjak

 

Elsőként mindig az ujjakat kötöm meg, többnyire síkban a gyorsabb haladás érdekében, a belső varrás kevésbé látszik.

 

A két-két fordított raglán vonal szemet lekötöttem, a megmaradt szemszámmal hat sor lusta kötést kötöttem majd lekötöttem a szemeket. Ezzel készen is van az ujja. Ugyan ezt megismételjük a másik ujj kialakításához is.

 

Eleje-háta

pévatoll mintás tunika, fentről körbe kötve

A teljes hossza összesen 10,5 teljes mintaegység, ebből 3-at megkötöttünk a raglánvonal kialakításáig

 

A mintával, még 4 teljes mintaegységet kötünk A mintával majd 1-et A-B mintával és 2,5 mintaegységgel zárjuk a tunika alját B mintával. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma)   Az eleje és a háta szemeket egybe vesszük, 10 a hátán, 10 az elején a mintaegységek száma.

 

Folytatjuk a munkát A mintával kötünk tovább négy teljes mintaegységet, majd kötünk egy A-B mintaegységet. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma) Majd B mintával folytatjuk a munkát megkötve 2,5 mintaegységet.  

 

A végén az aljára szintén 6 sor lusta kötést kötöttem az ujjakhoz hasonlóan és simán lekötöttem a szemeket.

 

Hónaljban az ujjaknál a lusta kötést összevarrjuk vagy horgoljuk, eldolgozzuk a szálakat és készen is vagyunk.

 

A tunika kötéséhez létre hoztam egy ideiglenes közös kötős csoportot a legnépszerűbb közösségi oldalon a Fonalparadicsomos lányoknak. A közös kötésre a Fonalparadicsomból rendelt fonallal lehet jelentkezni a rendelési szám megadásával.

 

Ha augusztus közepére elkészülsz a tunikával akár vissza is nyerheted a fonal árát, az az újra levásárolhatod a Fonalparadicsomban. Gyere és csatlakozz te is hozzánk, jelentkezz válaszlevélben a rendelésed visszaigazolására megjelölve a fonalat amiből kötöd a tunikát és küldöm a meghívót a csoportba.

Leveles mintás nyári felső

$
0
0

levél mintás csipke felső

A felső különlegessége, hogy a felső részén a mintába rejtettem a szemek fogyasztását, a kúszó levelek alap mintából, egyre kicsinyítve a leveleket alakult ki a felső rész.

 

 

A felsőt lentről kezdve, egybe körbe kötve, varrás nélkül készült.

 

 

Egyszerűbb lenne fentről készíteni a felsőt, de ez a leveles minta  azon kevés minták közé tartozik amit nem kötnék fejjel lefele. :)

 

A mintával toppot is kötöttünk Baby summer almazöld fonalból.

 

Az elkészítését gyakorlott kézimunkázóknak ajánlom.

 

Mérete

 

L-es női méret

 

 

Hossza: 62 cm

 

Raglán hossza: 22 cm

 

Mellbősége: 90-96 cm

 

Hozzávalók

 

Baby summer zöld fonal közel 5 gombolyag , 230 g

 

3,5 mm -es 40, 80 cm-es körkötőtű

4 mm-es 80, 100 cm-es körkötőtű  

 

Mintakúszó levelek csipkeminta

 

Patentminta: egy sima egy fordított

 

Alap minta: kúszó levelek, részletes leírás és leszámolható rajz az alábbi linken elérhető.

 

Kúszó levelek

 

Módosított minta: kúszó levelek, kicsinyített  levél változatokkal

 

Letölthető, leszámolható rajz.

 

Elkészítés

A felsőt lentről kezdve, körbe kötve készítettük.

 

Kezdő szemszám: 204 szem (ez 12 mintaegységnek felel meg)   14 sor egy sima, egy fordított patentmintával kezdünk, ajánlott tűméret 3,5 mm hogy a patent szorosabb és rugalmasabb legyen.

 

A 15-ik sorban elkezdjük a leveles minta kötését leszámolható rajz szerint, a 204 szem 12 mintaegységnek felel meg.   Egészen a hónalj magasság eléréséig zavartalanul kötjük körbe körbe a mintát 5 szőr ismételve.

 

 

Ujjak

 

leveles mintás csipke nyári felső

Az ujjakat is egy sima egy fordított patentmintával kötjük, a kezdő szemszám négy mintaegységnyi szemszámnak felel meg.

 

68 szemet felszedünk 12 sor egy sima egy fordított patent mintával kötünk, egyet a jobb és egyet a bal ujjának.

 

Köthetjük körbe rövid tűvel vagy harisnyakötőtűvel, de akár síkban is majd a kezdő szállal össze varrjuk és vagy horgoljuk a széleket.

 

Most jön a legnehezebb rész, az eleje háta szemei közé be kell szúrni az ujjak szemeit, ami elég kényelmetlen az első pár sorban, de megéri ezt a kis kényelmetlenséget az hogy a felső egybe készül varrás nélkül.

 

Az ötödik minta utolsó sorában beillesztjük a két ujját a felsőnek, 6-6 minta egység ez eleje-háta az ujjaknak 4-4.

 

Innentől kezdve a mintát a módosított minta szerint kötjük, kisebbre kötve a leveleket így csökkentve a szemszámot.

 

Nyaka

 

levél mintás nyári felső

Szép kerek nyak alakul ki az egyenletes mintába rejtett szemszám csökkenésnek köszönhetően, egy sima, egy fordított patentmintával kötjük a nyakrészt 12 sort, majd simán lekötjük a szemeket és készen is vagyunk.

 

Tetszik a felső? Add tovább.

Nadrágból szoknya

$
0
0

Adott egy kedvenc darab ami már csípőben szűk, egy imádott darab, egy kislány farmer rövidnadrág, nem volt kérdés levágjuk a szűk keresztmetszetet és szoknyát készítünk belőle.

 

újrahasznosítás, nadrágból szoknya

Na ná, hogy rákötünk, természetesen, horgolással és akár más anyag felvarrásával is szoknyát varázsolhatunk egy kinőtt nadrágból.

 

A kisnadrág eredeti díszítése visított a fonalért ami aztán elvarázsolta az eredeti darabot, ugyan az a színvilág köszönt vissza a  vékony pamut hosszan színátmenetes fonalról.

 

A farmer anyagot átszúrva szedtem fel a kezdő szemeket, körbe egybe kötöttem a fodrot. Amilyen hosszú a farmer anyag, kicsit hosszabb fodrot kötöttem rá.

 

Hozzávalók

 

egy nadrág vagy akár megunt farmer szoknya felső része, esetünkben 152-es gyerekméretű rövidnadrág

 

hozzá illő fonal, esetünkben három gombolyag Gentle magik, kék lazac hosszan színátmenetes fonal.

 

fonalhoz illő körkötőtű,  vékony horgolótű és vagy zsákvarrótű a szemek felszedéséhez.

 

Minta

 

Sima kötés: színén sima, körbe kötünk

 

Hullámos minta:  négysoros egyszerű hullámos minta

 

Elkészítés

 

Először is levágjuk a nadrág alsó részét a zsebek és vagy zibzár alatt amely van lentebb.

 

A szélétől kb 1 cm-re a fonalból egy vékony horgolótű segítségével körbe belehorgoltam egy sor láncszemet az anyagba, (átszúrva a horgolótű fejével, ha ez nem megy használjunk zsákvarró tűt és láncszem öltéssel varjunk) ezzel megerősítve az anyagot és meghatározva a kapcsolódás helyét az eredeti anyagra.

 

A láncszemekbe az anyagot átszúrva a horgolótű segítségével felszedtem a kezdő szemeket a körkötőtűre, ahány láncszem annyi szem.

hullámos mintás szoknya fodor

 

Körbe kötöttem, az az mindig a színén dolgoztam a munkának.  Az első sort simán végigkötöttem, a következő sorban minden szembe kétszer szúrtam, az az két sima szemet kötöttem, megduplázva így a szemszámot.

 

Ha nem akarjuk, hogy ilyen bő fodros alja legyen a szoknyának elég minden második szemet duplázni, így kettőből három szemet kapunk.

 

A kapott szemszámmal 30 sort kötöttem sima kötéssel, gyönyörűen kirajzolódik a fonal festése.

 

A következő fázisban, hullámos mintára váltottam és tovább bővítettem a szemszámot  ahogy azt tőlem már megszokhattátok a mintába rejtve.

 

Kilenccel osztható szemszámra van szükségünk a minta elindításához.

 

hullámos mintás szoknya fodor

A hullámos minta legelső sorát úgy kötjük, hogy nem kötjük össze a szemeket, tehát a 10 szem helyett amit kettesével fordítottan össze kellene kötni, csak öt szem fordított szemet kötünk, viszont a ráhajtásokat minta szerint megkötjük, így a 9 szemes  kezdő “mintaegységet” felszaporítjuk 14 szemre így elérjük az eredeti minta kellő szemszámát.

 

24 sort, az az 6 mintaegységet kötöttem hullámos mintával, majd két sor lusta kötéssel zártam a fodrot és leláncoltam a szemeket.

 

nadrágból szoknya, újrahasznosítás, kötött fodros szoknya

Az eredmény egy rövid szoknya a megnyúlt tini lányomra méretezve, de akár hosszú több fodros szoknyát is köthetünk ezzel a technikával, tetszés szerint. (vagy később még köthetünk hozzá szükség szerint)

 

Szoknyát felnőtt méretben is készíthetünk hasonló módszerrel.

 


Egyszerű sapka fényvisszaverő szálas fonalból

$
0
0

Ha a te gyereked sem hord szívesen sapkát, egy érvvel több a sapka viselés mellett a fényvisszaverő tulajdonsága, a mellett hogy praktikussági oka i is vannak menő is lehet a gyerekek körében! :)

 
fényvisszaverő szálas kötött sapka, pamut átmeneti sapka

 

Egy egyszerű uniszex sapka, egybe körbe kötöttem, egyszerű egy sima egy fordított patent mintával és sima kötéssel.

 

Kezdő kézimunkázóknak is ajánlom az elkészítését, annál is inkább mert jó vastag fonal, gyorsan halad a munka.

 

Minden különlegessége, hogy a fonal egy speciális fény visszaverő szálat is tartalmaz, mely visszaveri a fényt.

 

A fonalról

A Lumio Cotton fonalcsalád, extra vastag kevert szálas pamutban gazdag fonal, átmeneti időszakra ajánlott sapkák, sálak, táskák és egyéb kiegészítők készítéséhez. Gyönyörű pasztel színekben kapható.

 

lumiocotton fonalak, fényvisszaverő fonalak

 

A fonal egyediségét, különlegességét a fényvisszaverő szálak adják, melyek sötétben jobban láthatóvá teszik viselőjüket! Ajánlott gyerekeknek, sportolóknak azon túl, hogy szuper modern sapkák kiegészítők készíthetőek belőlük jó móka az esti szürkületben, sötétben a ‘világító” kiegészítő, és nem utolsó sorban a láthatóságot is segítik fényvisszaverő tulajdonságuknak köszönhetően.

 

Kimondottan sapkák kötésére illetve horgolására tervezték.

A fonal kiszerelése egy normál méretű sapkának lett meghatározva 150 g, 90 m.

Könnyen kezelhető mosógépben is mosható fonal.

 

Méretek

 

Két méretben is megkötöttem a sapkát. Egy kisebb gyerek méretben és egy normál felnőtt/kamasz méretben.

 

A sapka nagy része rugalmas patentmintával készült, a teteje sima kötéssel.  A gyerekeknek is sokáig jó lesz a rugalmasságának köszönhetően együtt nő a gyerekkel.

 

Fontos megjegyeznem, hogy itt a fonal vastagságára való tekintettel, még nagyobb súlya van a próbakötésnek, hisz egy egy óriás szemnyi eltérés méretkülönbséget okoz!

 

Anyagszükséglet

 

Egy szürke és egy zöld gombolyag Lumio cotton fonal, vagy tetszés szerinti szín kombináció, de akár egy színből is elkészíthetjük ezt a fazont.

 

Nagy sapka 95 g, kis sapka 70 g.

 

Két gombolyagból három normál méretű sapkát is köthetünk. (ebből a fazonból)

 

8 mm-es, 40 cm-es rövid damilos körkötőtűvel dolgoztam, a tetejét pedig zokni és harisnyakötőtűvel fejeztem be.

 

Elkészítés

 

A sapka csupán 52 (kis sapka 48) szemmel indul, 18 (kis sapka 16) sort kötöttem egy sima egy fordítottal, ez a sapka test, majd sima kötéssel folytattam és el kezdtem a szemek fogyasztását alábbiak szerint.

 

lumio cotton sapka fényvisszaverő szálas kötött sapka, pamut átmeneti sapka

Fogyasztás

 

Hat egyenlő részre elosztjuk a szemszámot. Ha a kezdő szemszám nem osztható 6-al akkor arányosan osszuk el a megmaradt szemszámot. Két szemmel már méretet ugrunk, ezért óvatosan kell bánni a szemekkel.

 

Nagy sapka: 9-8-9-9-8-9

 

Kis sapka: 8-8-8-8-8-8

 

Tehát van hat hellyel közzel egyenlő részünk, minden második sorban (körkötésnél, ha mégis síkban dolgoznánk minden színe sorban) az első két szemet simán összekötjük. Ötször ismételjük meg a műveletet, egy utolsó sorban kettesével kössük össze a szemeket majd a maradék szemeket saját szálával összehúzzuk és készen is vagyunk. Dolgozzuk el a kezdő és záró szálat.

 

A  sapkákat vakuval is fotóztuk, íme az eredmény:

 

lumio sapkák vakuval fotózva

Juhar leveles csipke kendő Mártitól

$
0
0

Ezúttal Bulejsza Márta állított össze nekünk egy gyönyörű csipkemintás kendőt Juhar leveles mintával.

 

034

 

Extra vékony merinófonalból kötötte, egy gombolyagból igazán méretes extra vékony csipkekendő készült.

A fonal alapszíne krém és három színkombinációban is kapható a képen látható barna árnyalatok valamint zöld és piros változatban.

 

A kendőre közös kötés is indult, Márti támogatásával.

Célunk hogy megmutassuk nektek nem ördögtől való a kendőkötés, hogy támogassunk titeket a kezdeti lépésekben.

 

Egy gombolyag ára 1 040 Ft és egy ilyen csodás, finom kendő készíthető belőle, mely értéke pénzben nem kifejezhető, éppen ezért akár remek ajándék is lehet szeretteinknek, barátainknak.

 

 

33603

 

Juhar leveles kendő

 

A szeptemberi nyílt napon több kendő is elindult Márti segítségével és még páran már kötik önállóan. Az izgalmakat tovább fokozza hogy több különböző fonalból is készül a kendő, pamutból, gyapjúból, színátmenetes változatban is. Kíváncsian várom az eredményeket. :)

 

 

Juhar leveles kendő közös kötés Mártival

Kendő kötés,

 

A Péntek esti kötőklubban a nyílt napokon tudtok segítséget kérni Mártitól személyesen.

 

A Kössünk lányok csoportban Márti online is segít ha elakadtatok a munkában.

 

A kendő leszámolható rajzát a kössünk lányok csoport fájljai között találjátok Juharfa leveles kendő lányoknak fájlnévvel.

 

Ha tagja vagy  facebook csoportunknak itt tudsz csatlakozni. 

 

Amennyiben még nem vagy tag írj nekem a

gyongyver@kossunklanyok.hu

e mail címre és küldök meghívót a csoportba.

 

A csoporthoz meghívással lehet csatlakozni, vagy egy már csoporttag ajánlásával. A csoportba a jóváhagyott csatlakozási kérelem után tudsz belépni.

Csajos sapka extravastag fényvisszaverős fonalból

$
0
0

lumio color sapka hölgyeknek, tini lányoknak

 

A sapka pillanatokon belül elkészül ebből a szép színátmenetes extra vastag Lumio Color fonalból, csupán jó szerszámok kellenek még hozzá.

 

A fonal szépségén túl különlegessége, hogy fényvisszaverő szálas, erős fény hatására visszaveri a fényt.

 

A fonal 150 g-os feléből kijött ez a fazonú sapka, a másik feléből és egy újabb gombóc fonalból körsálat kötöttem. 15 mm-es tűvel lusta kötéssel. Két gombolyag fonalból már szettet tudunk készíteni.

 

lumio color sapka hölgyeknek, tini lányoknak

 

 

 

10 mm-es rövid 40 cm-es körkötőtűvel dolgoztam, az utolsó soroknál váltottam 10 mm-es zoknikötőtűre az utolsó szemek eldolgozásához.

 

Fontos megjegyeznem, hogy itt a fonal vastagságára való tekintettel, még nagyobb súlya van a próbakötésnek, hisz egy egy óriás szemnyi eltérés méretkülönbséget okoz!

 

Egybe körbe kötöttem varrás nélkül, csak a kezdő és záró szálat kell eldolgozni.

 

Méretét tekintve normál női méret, 2 szemmel már méretet lehet ugrani a fonal vastagságának köszönhetően.

 

lumio color sapka hölgyeknek, tini lányoknak

 

 

Alap kötésmintákat használok, így kezdő kötőknek és vagy körkötőknek is ajánlom a sapka készítését.

 

Elkészítés

 

A sapka csupán 52 szemmel indul, hat sort kötöttem egy sima egy fordítottal, majd sima kötéssel folytattam, 10 sort kötöttem sima kötéssel, majd lusta kötésre váltottam és elkezdtem a szemek fogyasztását alábbiak szerint.

 

Mivel mindig a munka színén dolgozunk a sima kötésnél csak sima szemekkel dolgozunk minden sorban, a lusta kötés kialakításához pedig egy sor sima és egy sor fordított kötése szükséges.

 

Fogyasztás

 

Első sor: fordítottan kötünk, minden 3-4 ik szemet fordítottan összekötjük.

 

Második sor és minden páros sorban: simán kötjük a szemeket.

 

Harmadik, ötödik, hetedik és kilencedik sor: minden 2-3 szemet kötünk össze fordítottan.

 

A megmaradt szemeken áthúzzuk a fonalat és összehúzzuk, kés is vagyunk.

 

lumio color sapka hölgyeknek, tini lányoknak

A tetejére a fonalhoz színben harmonizáló műszőrme POMPON került,

de nagyon jól mutatna saját fonalából készült nagy pompomal is.

A pompomot a rajta lévő madzaggal rögzítjük a sapka tetejére.

 

Eldolgozzuk a kezdő és záró szálat és kész is vagyunk.

Csipkemintás sapka kendőhöz

$
0
0

Csipkemintás sapka kendőhöz

 

A sapkát körbe egybe kötöttem lentről kezdve, felemás rombuszok csipkemintával a mintába rejtve alakítottam ki a sapka formáját.

 

A sapka kötését kezdőknek nem ajánlom, gyakorlott kötőknek, kezdő csipkekötők már bátran belevághatnak.

 

A sapkát a Felemás rombuszok csipke kendőhöz kötöttem. Érdemes előbb a sapkát megkötni és a maradék fonalat a kendőhöz felhasználni.

 

Csipkemintás sapka kendőhöz

Méret

 

normál női méret.

 

patent körméret: 40-50 cm, rugalmas

magassága 20 cm

 

Anyaga

 

45 g Primadonna kevert szálas finom fonal a Fonalparadicsom Pluszból több színkombinációban is kapható.

A sapka és kendő összesen 200 g az az két gombolyagnyi fonalból készült.

 

Eszközök

 

3,5 és 4,5 40 cm-es rövid körkötőtű

 

4,5 zoknikötőtű a befejezéshez,

 

a sapkát zoknikőtő tűkkel is megköthetjük, de rövid damilos tűvel gyorsabban egyszerűbben tudunk dolgozni.

 

Minta

 

patentminta: egy sima egy fordított

 

felemás rombuszok: leírás, leszámolható rajz szerint

 

szaporítás: ráhajtással

 

fogyasztás: két szemet simán összeköt, jobbra és balra dőlve, a  mintához hasonlóan

 

Elkészítés

 

3,5 tűvel, 98 szemmel kezdtem, rögtön az első sort körbe kötöm, 14  sor egy sima egy fordított patentminta után, tűt váltok, 4,5-el dolgoztam tovább és a mintát kialakítva ráhajtással szaporítottam a szemeket.

 

Egy alap mintaegység 8 szemből áll. (van kilenc szemes sor is, a szemek száma két soron belül rendeződik)

 

Az első minta első sora egyedi lesz, 7 szem jut egy egy mintaegységre, egy ráhajtással szaporítunk mintánként és nem kötünk össze szemeket, így következő sortól (11 sor leszámolható rajzon) már normál munkarendben folytathatjuk a minta kötését, 8 szemes szemszámmal.

 

Első sor: 7 sima, egy ráhajtás

 

Második sor: és minden páros sor, fedetten kötünk, esetünkben simán, körkötésnél mindig a munka színén dolgozunk.

 

Harmadik sor: megegyezik a leszámolható minta 11-ik sorával.

 

2 és fél mintaegység után elkezdtem a szemek fogyasztását szintén a mintába rejtve.

 

Csipkemintás sapka kendőhöz

 

Fogyasztás:

 

A soron következő mintaegységben, jobbra és balra dőlve összekötjük a szemeket a rombuszok kialakítása szerint, de nem alakítjuk ki az új rombuszt a ráhajtásokból, így viszonylag gyorsan elfogynak a szemek, minekutána összeérnek a szem összekötések, a következő sorban a megmaradt szemeket kettesével összekötjük, majd a saját szálát áthúzzuk a szemeken és összehúzzuk őket.

 

Eldolgozzuk a kezdő és záró szálat és készen is vagyunk.

Ha tetszik a sapka add tovább!

 

rombusz mintás sapka és kendő, felemás rombuszok

Rombusz mintás csipke kendő

$
0
0

rombusz mintás csipke kendő. felemás rombuszokA kendőt a felső hosszú oldalának közepéből indítjuk, bármilyen hihetetlennek is tűnik, síkban kötjük a széleken és középen mintába rejtve szaporítva a szemeket a végső forma és méret eléréséig.

 

A kendő kötését kezdőknek nem ajánlom, gyakorlott kötőknek, kezdő csipke vagy kendő kötőket bíztatok a megkötésére.

 

A minta nem nehéz, folyamatosan ismétlődik, könnyen megjegyezhető.

 

A kendőhöz egy sapkát is kötöttem. Érdemes előbb a sapkát megkötni és a maradék fonalat a kendőhöz felhasználni.

 

Méret

 

Háromszög alakú, felső hosszú oldal 165 cm, magassága 85 cm

 

Anyaga

 

155 g Primadonna kevert szálas finom fonal a Fonalparadicsom Pluszból több színkombinációban is kapható.

 

A sapka és kendő összesen 200 g az az két gombolyagnyi fonalból készült.

 

rombusz mintás sapka és kendő, felemás rombuszok

Eszközök

 

4,5 körkötőtű

 

Minta

 

patentminta: egy sima egy fordított

 

felemás rombuszok: leírás, leszámolható rajz szerint  

 

szaporítás: ráhajtással mintába rejtve, a szélső rombuszok szélső szemeit nem kötjük össze így csak ráhajtást kötve folyamatosan szaporodnak a szemek és alakulnak ki újabb és újabb rombuszok a munka szélein.

 

Felemás rombuszok, színátmenetes csipkemintás kendő

 

Elkészítés

 

A kendőt 9 szemre kezdjük, a felső hosszú szára közepéből folyamatosan kiszaporítva a szemeket mintába rejtve.

 

Első sor: 9 szem egy sima egy fordított, kérlek hidd el lesz ebből kendő! 😉

 

Második sor: és minden páros sorban fedetten kötünk

 

Harmadik sor: 3-3 szemre, 3 részre osztjuk a szemeket,

egy sima egy fordított egy sima, egy ráhajtás  (kezdjük az első rombusz mintát a kendő jobb fele), egy sima egy fordított, egy sima, (ez lesz a két fél elválasztó és szaporító vonala), egy ráhajtás (kezdjük az első rombusz mintát a kendő bal fele)

 

Ötödik sor: egy sima, egy fordított, rombusz minta (egy sima, egy ráhajtás, egy sima, egy ráhajtás), egy sima, egy fordított, egy sima, rombusz minta (egy sima, egy ráhajtás, egy sima, egy ráhajtás), egy sima, egy fordított, egy sima.

 

csak a rombuszokat írom: (a szélső és elválasztó szemeket nem)

 

Hetedik sor: csak a rombuszokat írom: egy ráhajtás, három szemet egybeköt, ráhajtás

 

Nyolcadik sor: ráhajtás, sima, ráhajtás, sima, ráhajtás, sima, ráhajtás

Tehát a rombuszt szaporítjuk a ráhajtásokkal, de nem kötünk össze szélső szemeket, minden szélen lévő rombusz külső szélénél így járunk el, most még  a kezdő rombusz mindkét széle szélső a külső és a belső szaporítás miatt.

 

Kilencedik sor: jobb és bal felől is elkezdjük kialakítani az új rombuszokat mindkét oldalt, mindkét felén a kendőnek.

ráhajtás, hét szem sima, ráhajtás

 

Tizenegyedik sor:

első rombusz (ráhajtás, egy szem sima, ráhajtás,) köztes rombusz itt már összekötjük a szemeket (két sima összeköt balra dől, három szem sima, két sima összeköt jobbra dől,) belső szélső rombusz (egy ráhajtás, egy  szem sima, ráhajtás)

 

És így tovább, leszámolható rajz szerint kötjük a mintaegységeket, és fent leírtak szerint kötjük a szélső rombuszokat.

 

A fényképről is leszámolható, jól látszik a munka menete és iránya.

 

Rombusz mintás csipke kendő

 

A kendőt tetszőleges méretben kötjük, fél vagy egész mintaegységekben gondolkodjunk, a kendő méretei a mintaegységekkel arányosan nő minden irányba.

 

Az utolsó mintaegység után egy sor simát kötöttem, majd simán leláncoltam a szemeket.

 

Eldolgozzuk a kezdő és záró szálat és kész a kendő, vizesen fektetve érdemes formára igazítani és így megszárítani.

Erdei fülesbagoly sapka

$
0
0

Állati kötött sapkák a nagyvárosi dzsungelben kézimunka könyvből

állati kötött sapkák a nagyvárosi dzsungelben

Ha örök gyerek vagy, vagy  gyerekek, tinédzserek vesznek körül, ezt a könyvet neked találták ki!

 

Ezek a játékos, kedves részletmegoldásokkal kialakított sapkák nemcsak jó melegek, de készítésük és viselésük is öröm.

 

A részletes leírás alapján könnyen elkészíthetjük bármelyiket, a mintákat tetszés szerint variálhatjuk, a farkast pillanatok alatt macivá, a zsiráfot bocivá alakíthatjuk, csak engedjük szabadon szárnyalni a fantáziánkat.

 

 A könyv teljes tartalomjegyzékét itt megtekintheted.

 

Egy kis extra betekintést is hoztam a könyvbe, készíts el Te is ezt a szuper Erdei baglyos sapkát a részletes elkészítésének menetét osztom meg veletek a könyvből.

 

Erdei fülesbagoly

 

erdei fülesbagoly, sapka, kötött sapka, bagoly sapi

Hozzávalók

 

• Kék fonal, 100 g (pl. Drops Peak, 70 % akril, 30 % gyapjú, 45 m/50 g)

• Maradék fehér és zöld fonal (pl. Drops Peak, 70 % akril, 30 % gyapjú, 45 m/50 g)

• Maradék narancssárga és fekete fonal (pl. Drops Big Merino, 100 % gyapjú, 75 m/50 g)

• Zoknikötőtű-készlet, 10 mm-es

• Kötőtű, 5,5 mm-es

• Horgolótű, 5 és 6 mm-es

• Merkelőtű

 

Méret

 

• 53-56/57-60 cm-es fejkerületre

 

Kötéspróba

 

9 szem x 15 sor = 10 x 10 cm, harisnyakötéssel, 10 mm-es tűvel

 

Bordás kötés (passzé)

1 fordított, 1 sima szem váltakozva

 

Harisnyakötés

Körben végig sima szemeket kössünk

 

Leírás

 

Sapka

 

Szedjünk fel 48/52, azaz 4 x 12/13 szemet a kék fonalból 4 db 10 mm-es zoknikötő tűre, és zárjuk a kört.

 

Készítsünk 2 kört bordás kötéssel (passzé), majd harisnyakötéssel kössünk tovább.

 

A fogyasztáshoz minden tűn kössük össze központosított dupla fogyasztással a 18./22. körben az 5-6-7./6-7-8. szemet, a 22./26. körben a 4-5-6./5-6-7. szemet, a 25./29. körben a 3-4-5./4-5-6. szemet, a 28./32. körben a 2-3-4./3-4-5. szemet, a 30./34. körben az 1-2-3./2-3-4. szemet, és nagyobb méretnél még a 35. körben az 1-2-3. szemet.

A fonalat vágjuk el, és a maradék 8/4 szemet húzzuk össze vele.

 

Csőr

 

Szedjünk fel 11 szemet a narancssárga fonalból 5,5-ös kötőtűre. Harisnyakötéssel, oda-vissza dolgozzunk.

Az 1., 3., 5., 7. és 9. sorban (= szo) a középső 3 szemet központosított dupla fogyasztással kössük. A fonalat vágjuk el, és dolgozzuk el a fonalvéget.

 

Szem

 

A fekete fonalból készítsünk csúszóhurkot, majd horgoljunk 1 láncszemet.

 

Az 1. körben horgoljunk 1 láncszemet sormagasításnak, majd készítsünk 5 rövidpálcát a csúszóhurokba, 1 kúszószemmel (l. 11. old.) zárjuk a kört.

A 2.körben horgoljunk 1 láncszemet sormagasításnak, horgoljunk 1 rövidpálcát a sormagasítás tövébe, majd készítsünk minden pálcába 2-2 rövidpálcát, 1 kúszószemmel zárjuk a kört (= 12 pálca).

 

A 3. körben váltsunk zöld fonalra, készítsünk 1 láncszemet sormagasításnak, majd felváltva horgoljunk 1 és 2 rövidpálcát a következő pálcákba a kör végéig (= 18 pálca).

 

A 4. körben váltsunk fehér fonalra, készítsünk 1 láncszemet sormagasításnak, *horgoljunk 1-1 rövidpálcát a következő 2 rövidpálcába, majd 2 rövidpálcát a következő rövidpálcába (= 24 pálca). A fonalat vágjuk el, és húzzuk át a hurkon. A másik szemet ugyanígy készítsük.

 

Bojtos fül

 

Szedjünk fel 10 szemet a kék fonalból a 10 mm-es tűre, majd harisnyakötéssel kössünk.

 

A 3. sorban (= szo) a 2-3-4. és 7-8-9. szemet, valamint az 5. sorban az 1-2-3. és a 4-5-6. szemet központosított dupla fogyasztással kössük össze.

A fonalat vágjuk el, és az utolsó két szemen húzzuk át. A munkadarabot hosszában hajtsuk félbe, és az oldalát varrjuk össze matracöltéssel.

 

Vágjunk 2 db, 12 cm hosszú fonaldarabot a fehér fonalból, és rojtként csomózzuk a fül csúcsára.

 

A rojtot kicsit kurtítsuk meg, és a fonalvégeket borzoljuk fel. A másik fülre ugyanígy készítsünk bojtot.

 

Befejezés

 

A csőrt két fogyasztási vonal közé középre, a passzé fölé gépöltéssel varrjuk fel. A szemeket a csőr két oldalára, a bojtos fület a sapka tetejére rögzítsük a fotók alapján.

A fonalvégeket gondosan varrjuk el. A sapkát nedvesítsük be, blokkoljuk, és hagyjuk teljesen megszáradni.

 

Tetszik ez a jegesmedvés csősálsapka? Még nem hallottál a sapkasálról, sapka csősálról?  Vedd meg a könyvet most!

 

sapka sál, sapka csősál, jegesmedve sál

 

Köszönet a kiadónak a publikálási lehetőségért.

Mézesmackó

$
0
0

Mókás kötött gyereksapkák kézimunka könyvből

 

mokasvkotott gyereksapkak, gyereksapka, kötött sapkaA mókás állat- és szörnyfigurás sapkákat a gyerekek is szívesen viselik. A könyvben található legtöbb modell csősapka, így egyszerre tartja melegen a gyerekek fejét és nyakát is.

 

A praktikus, bebújós modell megakadályozza, hogy a sapka leessen a gyerekek fejéről, amíg a szabadban játszanak.

 

Mindegyik sapkához van hozzáillő kesztyű és néhány modellhez zokni is.

 

A könyvben számos hasznos tanácsot is kaphatunk a modellek elkészítéséhez.

 

A könyv teljes tartalomjegyzékét itt találod>>>

 

Mézesmackó

mézesmackó, sapkasál, csősapka, gyerek sapka, macisapka

Nehézségi fok:

kezdő

 

Méretek:

 

6-12 hónapos

(1-2 éves, 2-3 éves)

 

Sapka

A sapka kerülete: 36 (37, 38) cm

 

Fonalak

1 gombolyag Lion Brand Jiffy fonal, 100 % akril, 10 dkg kb. 145 m, aranybarna

 

Eszközök

 

3,25 mm-es kötőtűk

3,25 mm-es körkötő tű

Szemjelölő

Merkelőtű

 

Kesztyű

 

A kesztyű bősége: 13,75 (15, 16,25) cm

A kesztyű hossza: 14 (16,5, 18) cm

 

Fonalak

 

1 gombolyag Lion Brand Jiffy fonal, 100 % akril, 10 dkg kb. 145 m, aranybarna (A fonal)

 

Maradék Lion Brand Jiffy fonal, 100 % akril, 10 dkg kb. 145 m, fekete (B fonal)

 

Maradék Lion Brand Jiffy fonal, 100 % akril, 10 dkg kb. 145 m, sárga (C fonal)

 

Eszközök

 

4 db 2 mm-es zoknikötő tű

4 db 3,25 mm-es zoknikötő tű

Merkelőtű

 

Zokni

 

A zokni hossza a saroktól a lábujjakig: 7,5 (9, 11) cm

 

Fonalak

 

1 gombolyag Lion Brand Jiffy fonal, 100 % akril, 10 dkg kb. 145 m, aranybarna

 

Eszközök

 

4 db 3,25 mm-es zoknikötő tű

Merkelőtű

Kötéspróba

 

Simakötéssel, 3,25 mm-es kötőtűvel

16 szem x 25 sor = 10 x 10 cm

Bordás mintával (1s, 1f), 3,25 mm-es kötőtűvel

19 szem x 28 sor = 10 x 10 cm

 

Sapka

mézesmackó, sapka, kötött gyerek sapka, sapka, kötött sapka

Fejrész

 

Szedjünk fel 57 (61, 65) szemet 3,25 mm-es kötőtűre. Oda-vissza kössünk.

1-6. (1-6., 1-6.) sor: 1s, 1f (bordás minta) a sor végéig.

7-30. (7-30., 7-32.) sor: Harisnyakötés, s sorral kezdve.

Innentől csak a középső szemekkel dolgozunk tovább, de a szélső szemek is a tűn maradnak, azokból kötünk egyet-egyet a középső részhez soronként, mintha fogyasztanánk.

31. (31., 33.) sor: 18s (19, 21), 2sö (két szemet simán összekötünk), 17s (19, 19), 2sö, ford. 55 (59, 63) szem van a tűn.

32. (32., 34.) sor: 1átem, 17f (19, 19), 2fö, ford. 54 (58, 62) szem van a tűn.

33. (33., 35.) sor: 1átem, 17s (19, 19), 2sö, ford. 53 (57, 61) szem van a tűn.

Ism a 32. (32., 34.) és a 33. (33., 35.) sort egészen az 54. (56., 62.) sorig. 32 (34, 34) szem van a tűn.

55. (57., 63.) sor: 1átem, *1f, 1s*, ism a *-* közötti részt 8-szor (9, 9-szer), 1f, 2sö, ford. 31 (33, 33) szem van a tűn.

56. (58., 64.) sor: 1átem, *1s, 1f*, ism a *-* közötti részt 8-szor (9, 9-szer), 1s, 2fö, ford. 30 (32, 32) szem van a tűn.

Ism az 55. (57., 63.) és az 56. (58., 64.) sort a 66. (68., 74.) sorig. 20 (22, 22) szem van a tűn.

 

Nyakrész

 

macisapka, kötött sapka, gyerek sapka

Váltsunk 3,25 mm-es körkötő tűre, tegyünk szemjelölőt a sor elejére. Körben kössünk.

 

67. (69., 75.) kör: 1átem, *1f, 1s*, ism a *-* közötti részt 8-szor (9, 9-szer), 1f, 2sö, szedjünk fel 13 (12, 12) szemet a sapka egyik oldaláról, szedjünk fel 7 (7, 7) szemet, majd kapcsoljuk körré a sort. Ügyeljünk rá, hogy ne csavarodjon meg a kötés.

 

Szedjünk fel 13 (12, 12) szemet a sapka másik oldaláról is. 52 (52, 52) szem van a tűn.

68-77. (70-81., 76-89.) kör: 1s, 1f (bordás minta) a sor végéig.

78. (82., 90.) kör: 2s (3, 3), *r, 2s, r, 11s (11, 11)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 9s (8, 8). 60 (60, 60) szem van a tűn.

79. (83., 91.) kör: 3s (4, 4), *r, 2s, r, 13s (13, 13)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 10s (9, 9). 68 (68, 68) szem van a tűn.

80. (84., 92.) kör: 4s (5, 5), *r, 2s, r, 15s (15, 15)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 11s (10, 10). 76 (76, 76) szem van a tűn.

81. (85., 93.) kör: 5s (6, 6), *r, 2s, r, 17s (17, 17)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 12s (11, 11). 84 (84, 84) szem van a tűn.

82. (86, 94) sor: 6s (7, 7), *r, 2s, r, 19s (19, 19)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 13s (12, 12). 92 (92, 92) szem van a tűn.

83. (87., 95.) sor: 7s (8, 8), *r, 2s, r, 21s (21, 21)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, 14s (13, 13). 100 (100, 100) szem van a tűn.

(88., 96.) kör (csak a nagyobb méreteknél): s (9, 9), *r, 2s, r, s (23, 23)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, s (14, 14). (108, 108) szem van a tűn.

(89., 97.) kör (csak a nagyobb méreteknél): s (10, 10), *r, 2s, r, s (25, 25)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, s (15, 15). (116, 116) szem van a tűn.

(98.) kör (csak a legnagyobb méretnél): s (11), *r, 2s, r, s (27)*, ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, s (16). (124) szem van a tűn.

(99.) kör (csak a legnagyobb méretnél): s (12), *r, 2s, r, s (29)* ism a *-* közötti részt még kétszer, r, 2s, r, s (17). (132) szem van a tűn.

84-89. (90-95., 100-105.) kör (mindhárom méretnél): 1s, 1f (bordás minta) a sor végéig.

 

Leláncolás.

Dolgozzuk el a fonalvégeket.

 

mézesmackó, sapka, kötött gyerek sapka, sapka, kötött sapkaFül (2 db)

3,25 mm-es kötőtűvel szedjünk fel 25 szemet, hagyjunk kb. 20 cm-es fonalvéget a fül felvarrásához.

 

1-5. sor: 1s, 1f (bordás minta) a sor végéig.

 

Fűzzük át a fonalakat az utolsó sor szemein, vegyük le őket a tűről, húzzuk szorosra a fonalvéget, végül erősen csomózzuk meg a fonalat.

 

Összeállítás

1 Láthatatlan öltésekkel varrjuk fel a fület a képen látható helyzetbe.

2 Dolgozzuk el a fonalvégeket.

 

Kesztyű (2 db)

 

Mandzsetta

 

2 mm-es zoknikötő tűvel szedjünk fel A fonalból 22 (24, 26) szemet, és egyenletesen osszuk el a három tűn.

Ügyeljünk rá, hogy ne csavarodjon meg a kötés. A körök elejére tegyünk szemjelölőt.

1-10. (1-12., 1-14.) kör: 1s, 1 f (bordás minta) a sor végéig.

 

Kézfejközép

Váltsunk 3,25 mm-es zoknikötő tűre.

1. kör: szap1j, s végig. 23 (25, 27) szem van a tűkön.

2. kör: s végig.

3. kör: szap1j, 1s, szap1b, s végig. 25 (27, 29) szem van a tűkön.

4. kör: s végig.

5. kör: szap1j, 3s, szap1b, s végig. 27 (29, 31) szem van a tűkön.

6. kör: s végig.

7. kör: szap1j, 5s, szap1b, s végig. 29 (31, 33) szem van a tűkön.

8. kör: s végig.

(9., 9.) kör (csak a nagyobb méreteknél): szap1j, 7s, szap1b, s végig. (33, 35) szem van a tűkön.

9. (10., 10.) kör: 1s, tegyünk át 7 (9, 9) szemet egy fonaldarabra, 21s (23, 25). 22 (24, 26) szem van a tűkön.

10-22. (11-26., 11-28.) kör: s végig.

 

Csúcs rész

 

23. (27., 29.) kör: 2sö a sor végéig. 11 (12, 13) szem van a tűkön.

24. (28., 30.) kör: s végig.

25. (29., 31.) kör: 2sö a sor végéig. 6 (6, 7) szem van a tűkön.

Fűzzük át a fonalakat az utolsó sor szemein, vegyük le őket a tűről, húzzuk szorosra a fonalvéget, végül erősen csomózzuk meg a fonalat.

 

Hüvelykujj

 

Szedjük fel a korábban félretett 7 (9, 9) szemet 3,25 mm-es zoknikötő tűkre, szedjünk fel még egy szemet a kézfejközép és a hüvelykujj találkozásánál, és ide csatlakoztassuk a fonalat.

A sorok elejére tegyünk szemjelölőt. 8 (10, 10) szem van a tűkön.

1-6. (1-6., 1-8.) kör: s végig.

7. (7., 9.) kör: 2sö a sor végéig. 4 (5, 5) szem van a tűkön.

A kötést ugyanúgy fejezzük be, mint a csúcsi résznél.

 

Összeállítás

 

B és C fonallal hímezzük a méhecskét a kesztyűre a kép alapján.

1 A méhecske testét B fonallal, láncöltésekkel hímezzük ki. Szúrjuk át a tűt a kesztyű közepén a fonákjáról, majd

ugyanott szúrjuk is vissza a színéről. Ezután az így kapott hurok belsejébe szúrjuk a tűt. A fonalat húzzuk át a hurkon, szúrjuk vissza a tűt ugyanoda, ezzel rögzítjük a hurkot.

 

2 A méhecske szárnyait C fonallal, laposöltésekkel hímezzük ki.

Sűrű fércöltésekkel hímezzük ki a test belsejét. B fonallal hímezzünk csápokat a méhecske fejére.

3 Dolgozzuk el a fonalvégeket.

 

12166858_997069853664373_302125630_n

 

Zokni (2 db)

 

 

3,25 mm-es zoknikötő tűvel szedjünk fel 24 (26, 28) szemet, és egyenletes osszuk el a három tűn. Ügyeljünk rá, nehogy megcsavarodjon a kötés. A körök elejére tegyünk szemjelölőt.

1-10. (1-12., 1-14.) kör: 1s, 1f (bordás minta) a kör végéig.

11-13. (13-15., 15-17.) kör: s végig.

 

Sarok

 

Innentől csak a középső szemekkel dolgozzunk tovább (oda-vissza kössünk), de a szélső szemek is a tűn maradnak.

14. (16., 18.) sor: 12s (13, 14), ford.

15. (17., 19.) sor: 12f (13, 14), ford.

Ism. a 14. (16., 18.) és a 15. (17., 19.) sort a 19. (21., 23.) sorig.

20. (22., 24.) sor: 2s, 2sö, 4s (5, 6), 2sö, ford. 22 (24, 26) szem van a tűkön.

21. (23., 25.) sor: 1átem, 4f (5, 6), 2fö, ford. 21 (23, 25) szem van a tűkön.

22. (24., 26.) sor: 1átem, 4s (5, 6), 2sö, ford. 20 (22, 24) szem van a tűkön.

23. (25., 27.) sor: 1átem, 4f (5, 6), 2fö, ford. 19 (21, 23) szem van a tűkön.

Ezután körben kössünk tovább.

24. (26., 28.) kör: 1átem, 4s (5, 6), 2sö, szedjünk fel a sarok oldaláról 3 szemet, 12s (13, 14). 21 (23, 25) szem van a tűkön.

25. (27., 29.) kör: szedjünk fel a sarok oldaláról 3 szemet, 21s (23, 25). 24 (26, 28) szem van a tűkön.

26-40. (28-46., 30-52.) kör: s végig.

 

A zokni orra

 

41. (47., 53.) kör: 2sö a sor végéig. 12 (13, 14) szem van a tűkön.

42 (48, 54) kör: s végig.

43 (49, 55) kör: 2sö a sor végéig. 6 (7, 7) szem van a tűkön.

A kötést ugyanúgy fejezzük be, mint a kesztyűnél.

 

Tetszett a leírás? Oszd meg barátaiddal!

 

Ha szeretnél még több kedves gyereksapkát vedd meg a könyvet most >>>

 

Köszönet a kiadónak a publikálási lehetőségért.


Hótaposó babáknak

$
0
0

A Horgolt kiscipők kézimunka könyvből

 

horgolt kiscipők, horgolás, horgolt babacipőMinden alkalomra és szezonra találsz kedvedre való kiscipőt ebből a könyvből mely 30 apró lábbeli elkészítésének a leírását tartalmazza.

 

Három csoportba sorakoznak fel ezek a cuki kis lábbelik: kiscipők, kiscsizmák és bakancsoz valamint szandálok.

 

Lépésről lépésre követve a leírást könnyedén elkészíthetőek, különböző nehézségi fokú cipőcskéket találsz, remek lehetőség a horgoló tudásod fejlesztésére, kis darabok hamar elkészülnek és a sikerélmény sem marad el.

 

A könyvben megtaláljuk az alapvető horgolási ismereteket, alkalmazott technikákat, jelöléseket, rövidítéseket és hasznos tanácsokat, praktikákat.

 

A könyv teljes tartalomjegyzékét itt megtalálod>>>

 

Az alábbiakban pedig megtalálod a horgolt baba hótaposó elkészítésének leírását a könyvből:

 

Hótaposó

 

baba hótaposó, horgolt csizma, horgolt cipőMéret

• 0–6 hónap, 9 cm-es talphossz

• 6–12 hónap, 10 cm-es talphossz

 

A nagyobb méret adatait szögletes zárójelben adjuk meg.

 

Anyagok és eszközök

 

• 50 g közepes vastagságú (DK) kék (A) pamutfonal (kb. 120-150 m/50 g)

• Maradék közepes vastagságú (DK) szürke (B) pamutfonal (kb. 120-150 m/50 g)

• 3,0 mm-es horgolótű

• 4 db gomb

• Merkelőtű

 

Horgoláspróba

 

10 rövidpálca és 10 sor = 5 x 5 cm 3,0 mm-es horgolótűvel

 

Alkalmazott technikák

 

• Körben horgolás

• Első és hátsó szálba öltés

• Szabadon maradó szálba öltés

• Fonal csatlakoztatása

• Talp1

• Sodrott zsinór

A jobb és bal csizmát azonos módon készítjük.

 

Talp

 

horgolt talp baba cipőhöz

A leírásnak megfelelően készítsük el a talpat az A fonalból.

Ne vágjuk el a fonalat, hanem a felsőrésszel folytassuk a horgolást.

 

Felsőrész

 

A B fonallal folytassuk a horgolást, de ne vágjuk el az A fonalat.

 

1. kör: 1 lsz (sormag), hagyjuk ki a sormag tövénél lévő pálcát, 1-1 rp (csak a pálcák hátsó szálába öltsünk) a köv

 

2 pálcába, 1-1 rp a köv 26 [30] pálcába, 1-1 rp (csak a pálcák hátsó szálába öltsünk) a köv 17 pálcába, ksz-mel zárjuk a kört (45 [49] pálca).

 

horgolt kiscipő, horgolt kiscsizma, horgolás

 

Vágjuk el a B fonalat, az A fonallal horgoljunk tovább.

 

2. kör: 1 lsz (sormag), 2 rp a köv pálcába, (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) végig, ksz-mel zárjuk a kört (46 [50] pálca). Lásd 1. kép.

 

3. kör: 1 lsz (sormag), 2 rp a köv pálcába, (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) az utolsó pálcáig, hagyjuk ki az utolsó pálcát, ksz-mel zárjuk a kört (46 [50] pálca).

 

4. kör: 1 lsz (sormag), 2 rp a köv pálcába, (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) 3x, (hagyjuk ki a köv pálcát, 1 rp a köv pálcába) 7x [9x], (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) 11x, hagyjuk ki az utolsó pálcát, ksz-mel zárjuk a kört. Lásd 2. kép.

 

5. kör: 1 lsz (sormag), 2 rp a köv pálcába, (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) az utolsó pálcáig, ksz-mel zárjuk a kört (38 [40] pálca).

 

6. kör: 1 lsz (sormag), 2 rp a köv pálcába, (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) 3x, (hagyjuk ki a köv pálcát, 1 rp a köv pálcába) 5x [7x], (hagyjuk ki a köv pálcát, 2 rp a köv pálcába) 9x [8x], hagyjuk ki az utolsó pálcát, ne zárjuk a kört (32 [32] pálca).

 

Spirálisan horgoljunk tovább.

 

7-14. kör: hagyjuk ki az előző kör sormagasítását, tegyünk szemjelölőt ide, (2 rp a köv pálcába, hagyjuk ki a köv pálcát) folyamatosan horgoljuk a 14. kör végéig, ksz a köv pálcába. Lásd 3. kép.

 

15. kör: 3 lsz (sormag), 1-1 erp a köv 32 pálcába, ksz-mel zárjuk a kört.

 

16. kör: 3 lsz (sormag), *1 rerp-e, 1 rerp-h, ism a *-tól végig, ksz-mel zárjuk a kört. Lásd 4. kép.

Vágjuk el a fonalat, rögzítsük a horgolást.

 

Sarok

 

A B fonalat csatlakoztassuk a csizma felsőrészének 1. sorához, az első szabadon maradó szálba öltve. Lásd 5. kép.

Az 1. sorban a szabadon maradó szálakba öltve dolgozzunk.

1 sor: 1 lsz (sormag), 1 rp a sormag tövébe, 1-1 rp a köv 19 pálcába, ne fordítsuk meg a horgolást.

2. sor: 1-1 rákpálca minden pálcába. Lásd 6. kép.

Vágjuk el a fonalat, rögzítsük a horgolást, dolgozzuk el a fonalvégeket. Lásd 7. kép.

Készítsünk 45 cm-es sodrott zsinórt a B fonalból, majd fűzzük a felsőrész utolsó sorába a nagy képnek megfelelően.

Kössük masnira a zsinórt.

 

Tetszett a modell és a leírás? Oszd meg barátaiddal!

 

Még több babacipőt szeretnél vedd meg a könyvet most! >>>

 

Köszönet a kiadónak a publikálási lehetőségért.

Horgolt mamusz

$
0
0

A horgolás iskolája kézimunka könyvből

A horogolás iskolája

A könyv 20 egyedi horgolt modellt mutat be, alapvető öltözéktől a lakáskiegészítőig.

 

A könyv gyakorlati ismereteket, alapvető technikákat mutat be melyek segítségével könnyedén elkészíthetjük a felsorakoztatott modelleket.

A könyv teljes tartalomjegyzékét itt megtalálod>>>

 

Az alábbiakban megosztom veletek a horgolt mamusz elkészítésének a részletes leírását a könyvből.

 

Mamusz

 

Erős, sűrű kelmét adó rövidpálcákkal, strapabíró angol birkagyapjúból készült ez a kényelmes lábbeli.

 

Ezen a modellen gyakorolhatjukhorgolt mamusz, mamusz, a horgolás iskolája

a szaporítást

a fogyasztást

a méretre alakítást

 

Pálcák

rövidpálca

 

Méret

A női mamusz kb. 24,5 cm hosszú

 

Anyagok és eszközök

 

Rowan Purelife British Sheep Breeds Chunky Undyed vastag gyapjúfonal 2 x 100 g-os gombolyag, világosszürke (954 Steel Grey Suffolk)

7 mm-es horgolótű

bőr- vagy hasított bőr darabok

a bőrhöz illő színű varrócérna

 

Horgoláspróba

 

10 rövidpálca és 14 sor = 10 x 10 cm

 

Rövidítések

 

2 egyszerre befejezett rövidpálca (2ebrp): [szúrjuk a horgolótűt a köv pálcába, r és húzzuk át a fonalat] x 2, r és a

horgolótűn lévő mindhárom hurkon egyszerre húzzuk át a fonalat, így egy pálcát fogyasztottunk. lásd a 45. oldalt is

 

A mamusz készítése

 

A mamusz két külön darabból áll: a felsőrészből és a talpból. A felsőrészt is több darabból állítjuk össze: a bokából, a sarokból és a lábhátból.

 

Boka

 

A bokarészt körönként horgoljuk a következők szerint:

 

Kezdő kör: 7-es horgolótűvel készítsünk 31 lsz-et és ksz-mel az első lsz-hez kapcsolódva formáljunk kört.

 

Vigyázzunk, hogy a láncszemsor ne csavarodjon meg, amikor kört alakítunk belőle. A körök végén ne fordítsuk meg a horgolást.

 

1. kör (fonákján): 1 lsz, 1 rp ugyanoda, ahol a ksz van, a többi lsz-be 1-1 rp végig, és ksz-mel kapcsolódjunk az első rp-hoz (31 rp).

 

2. kör: 1 lsz, 1 rp ugyanoda, ahol a ksz van, a többi lsz-be 1-1 rp végig, és ksz-mel kapcsolódjunk az első rp-hoz (31 rp).

 

Az utolsó sort még 4x ismételjük. Ne vágjuk el a fonalat, mert ezzel a szállal folytatjuk a sarok kialakítását.

 

Sarok

 

A sarkot oda-vissza horgolva készítjük.

 

1. sor (fonákján): 1 lsz, 1 rp ugyanoda, ahol a ksz van, a többi lsz-be 1-1 rp végig, ksz-mel kapcsolódjunk az első rp- hoz (31 rp). Ford.

 

2. sor (színén): 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp végig (31 rp). Ford.

 

3. sor: 1 lsz, 2ebrp, minden rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (29 rp). Ford.

 

4. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp végig (29 rp). Ford.

 

5. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp végig (29 rp). Ford.

 

Lábhát

 

A lábhátat először körben horgoljuk.

6. kör (színén): 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó rp-ig, az utolsó rp-ba 2 rp, majd a lábháton keresztben 11 rp (a sarok sorvégeibe öltve a pálcákat), ksz az első rp-ba. Ne fordítsuk meg a horgolást.

 

7. kör: 1 lsz, 1 rp ugyanoda, ahol a ksz van, minden egyes rp-ba 1-1 rp végig, ksz az első rp-ba. Ford.

 

A lábhátat innentől oda-vissza horgoljuk, fonáksorral kezdjük a munkát.

 

8. sor: 1 lsz, a köv 14 rp mindegyikébe 1-1 rp (14 rp). Ford.

 

9-11. sor: 3x ism a 8. sort (14 rp). Ford.

 

12. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (13 rp). Ford.

 

13. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (12 rp). Ford.

 

14. és 15. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp végig (12 rp). Ford.

 

16. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (11 rp). Ford.

 

17. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (10 rp). Ford.

 

18. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (9 rp). Ford.

 

19. sor: 1 lsz, minden egyes rp-ba 1-1 rp az utolsó 2 rp-ig, 2ebrp (8 rp). Ford.

 

Dolgozzuk el a fonalvégeket. A bokarészt fordítsuk színével kifelé.

 

Ugyanígy készítsük el a másik felsőrészt is.

 

A talp készítése

 

A talpat a saroktól a lábujjakig, oda-vissza horgoljuk.

7-es horgolótűvel készítsünk 5 láncszemet.

 

1. sor: 1 rp a horgolótűtől számított 2. lsz-be, a többi lsz-be végig 1-1 rp (4 rp). Ford.

 

2. sor: 1 lsz, minden rp-ba végig 1-1 rp (4 rp). Ford.

 

3. sor: 1 lsz, 2 rp az első rp-ba, az utolsó rp-ig minden rp-ba 1-1 rp, az utolsó rp-ba 2 rp (6 rp). Ford.

 

Szaporítás nélkül horgoljunk tovább, amíg a talp a kezdéstől 13,5 cm lesz.

 

Köv sor: 1 lsz, 2 rp az első rp-ba, az utolsóig minden rp-ba 1-1 rp, az utolsó rp-ba 2 rp (8 rp). Ford.

 

Szaporítás nélkül horgoljunk tovább, amíg a talp a kezdéstől 23 cm lesz.

 

Köv sor: 1 lsz, 2ebrp, az utolsó 2 rp-ig minden rp-ba 1-1 rp, 2ebrp (6 rp). Ford.

 

Köv sor: 1 lsz, 2ebrp, az utolsó 2 rp-ig minden rp-ba 1-1 rp, 2ebrp (4 rp). Ford.

 

Dolgozzuk el a fonalvégeket.

 

A másik talpat ugyanígy horgoljuk.

 

Befejezés

 

Gombostűvel tűzzük össze a talpat és a felsőrészt, a mamusz orránál igazgassuk el a részeket. Kúszószemmel csatlakoztassuk a fonalat a sarok közepéhez. Szúrjuk át a horgotlótűt mindkét rétegen, készítsünk 1 láncszemet, majd a két réteget összefogva horgoljunk körben rövidpálcákat. Amikor körbeértünk, kúszószemmel kapcsolódjunk az első rövidpálcához.

 

Dolgozzuk el a fonalvégeket.

 

A bokarész tetejét vissza is hajthatjuk.

 

Vágjunk ki két-két bőrdarabot a talprészhez sablonok alapján. Megfelelő színű cérnával, kézzel varrjuk fel a bőrtalpakat.

 

Megjegyzés

 

Könnyebben fel tudjuk varrni a bőrdarabokat a talpra, ha a bőrdarabokat előbb varrógéppel átlyuggatjuk. Ehhez a varrógépet állítsuk nagyon hosszú öltéshosszra, és ne fűzzünk a gép tűjébe cérnát. A kiszabott részeket a szélüktől 4 mm-re kell „körbevarrni”.

 

Az így elkészült lyukakon keresztül szegőöltéssel varrjuk fel a bőrdarabokat a mamusz talpára.

 

Mesterfogások – A mamusz méretre igazítása

horgolt mamusz, mamusz

A horgolás egyik jellemzője a rugalmasság.

 

A mamusz rövidpálcákkal készült, ezeket egyszerű a különféle lábméretekhez mind hosszában, mind széltében hozzáigazítani.

 

Akinek keskeny a lába, horgolja a talp szélességét 2 pálcányival kisebbre, és a lábfejnél szintén horgoljon 2 pálcával kevesebbet.

 

Akinek viszont széles a lábfeje, horgoljon két pálcányival szélesebb sorokat.

A mamusz hosszát kevesebb vagy több sor készítésével lehet korrigálni a szaporítás és fogyasztás nélküli részeken. Általában egy méret 1 cm különbséget jelent.

 

A kezdő sort elütő színű fonallal is horgolhatjuk, hogy egyedibbé tegyük a mamuszt.

 

Ha tetszett a leírás vedd meg a könyvet most és készítsd el a többi szuper holmit is!

 

Köszönet a kiadónak a publikálási lehetőségért!

Földönkívüli

$
0
0

a Bolondos sapkák kézimunka könyvből

 

A könyv 32 elbűvölő egyedi fejfedőt mutat be.

Eszközök,bolondos-sapkak-kossunk-hordjunk-elbvol-es-mulatsagos-sapkakat technikák áttekintésével, csodálatos fotókkal és egyértelmű mintaleírásokkal mutatja be a könyv a modelleket és elkészítésüket.

 

A technikai tudás színtől függetlenül, a leírásokat követve elkészíthetjük a modelleket.

 

Minden sapka többféle méretben kisbaba, kisgyerek, gyerek, kamasz vagy felnőtt méretben is megtalálható.

 

A könyv részletes tartalomjegyzékét itt megtalálod >>>

 

Földönkívüli sapka

 

Méret 32,5 (35, 40, 45, 49) cm a kerülete, 6 hónapos/6-12 hónapos/ 12-18 hónapos/kisgyerek-gyerek/ gyerek-kiskamasz fejre való

 

Módszer

 

Körben kötve

 

Technikák

 

Szemek felszedése, szemek leláncolása, sima szem, fordított szemek, szaporítás (1 sk, 2 seh), fogyasztás (2 segybe), körben kötés, kötés harisnyakötő tűkkel

 

Rövidítések

 

1 sk emeljük fel a bal kötőtűvel elölről a két szem között a keresztszálat, 1 sima szem a keresztszálba hátulról, beleöltve (1 szem saporitás a keresztszálból)

 

2 seh 1 sima szembe elölről és 1 sima hátulról öltve (1 szemből két szemet kötünk, 1 szemet szaporítunk)

 

2 segybe  2 szemet simán kössünk össze (1 szemet fogyasztunk)

 

Hozzávalók

 

Fonalak

 

5 (10, 10, 10, 10) dkg lime-zöld vastag, kevertszálas pamut-akril fonal (szálhosszúság kb. 90 m/ 50 g)

 

Kötőtűk

 

5 mm-es, 40 cm hosszú körkötőtű

4 vagy 5 db 5 mm-es harisnyakötő tű

 

Egyéb kellékek eszközök

 

  • Fehér mosható filc a szemekhez
  • Fekete mosható filc a pupillákhoz
  • Fekete és fehér varrócérna, varrótű
  • szemjelölő
  • Merkelőtű

Méretpróba

 

16 szem és 23 sor = 10 x 10 cm 5 mm-es vagy ezt a feszességet biztosító kötőtűvel

 

ufo sapka, kötött gyerek sapka, bolondos sapkákElkészítés

 

Sapkatest

 

5 mm-es körkötőtűvel szedjünk fel 52 (56,64,72,78) szemet.

 

Kapcsoljuk össze az első és az utolsó szemet, tegyünk ide szemjelölőt, és körbe haladva sima kötéssel kössünk 11,5 ( 14; 16,5; 19; 19) cm-es magasságig.

 

A kezdő szél felpöndörödik majd karimát képezve.

 

Fogyasztás

 

A 32,5 (49) cm-es méretnél (11 s, 2 segybe) végig 48 (72) szem

 

Minden méretnél: a szemek egyenlően elosztva, tegyük át 3 vagy 4 harisnyakötő tűre, és egy újabb harisnyakötő tűvel kezdjük el a kötést.

 

1 kör: (6 s, 2 segybe) végig 42 ( 49,56,63,63) szem

 

2 és minden páros kör: s szemek végig.

 

3 kör: (5 s, 2segybe) végig 36 (42, 48, 54, 54) szem

 

5 kör: (4 s, 2 segybe) végig, 30 (35, 48, 45, 45) szem

 

7 kör: (3 s, 2 segybe) végig, 24 (28, 32, 36, 36) szem

 

9 kör: (2 s, 2 segybe) végig, 18 (21, 24, 27, 27) szem

 

11 kör: (1 s, 2 segybe) végig, 12 (14, 16, 18, 18) szem

 

13 kör: (1(1, 0, 0, 0) s , 2 segybe) az utolsó 0 (2, 0, 0, 0) szemig

 

Csak a 345 cm-es méretnél: 2 segybe, 8 (9, 8, 9,9) szem

 

Ne vágjuk el a fonalat, folytassuk a csáppal harisnyakötőt tűkkel.

 

Csáp

 

Simakötéssel kössünk, amíg a csáp 4 ( 4, 5, 5, 5) cm hosszú lesz.

 

Következő kör: 2 seh minden szembe, 16 (18, 16, 18, 18) szem

 

Kössünk még 7 kört simakötéssel, majd a szemeket simán lekötve láncoljuk le.

 

Vágjuk el a fonalat és húzzuk át az utolsó hurkon. A fonalvégeket szőjük bele a munka visszájába és vágjuk le a felesleget.

 

Sodorjuk vissza a csáp leláncolt szélét.

 

Szemek

 

Vágjunk ki a fehér filcből 6 darab körülbelül 3 cm átmérőjű kört, minden szemhez egyet előlapnak és egyet hátlapnak. Vágjunk ki a fekete filcből 3 kisebb kört pupillának. Varrjuk mindegyik fekete kört egy fehér előlap közepére fekete cérnával, szegőöltéssel. Varrjuk mindegyik szem elejét egy fehér hátlaphoz fehér cérnával, szegőöltéssel. Rejtett öltéssel varrjuk fel a három szemet a sapka elejére úgy, hogy a középső szem kicsit feljebb legyen, mint a másik kettő. A középső szemet körülbelül 4 cm-re a csáp alá varrjuk.

 

Plusz tippek

 

A sapkát köthetjü fényvisszaverő fonalból, hogy még izgalmasabb legyen.  Lumio fine (ánizs sárga) fonalból, készítsünk próbakötést és  igazítsuk a fonalhoz a kezdő szemszámot.

 

Filc szemek helyett, akár horgolhatunk is szemeket vagy gombokkal is helyettesíthetjük a fehér és fekete köröket.

 

Tetszik a sapka add tovább!

 

Ha szeretnél még más bolondos sapkát is készíteni a családnak vedd meg a könyvet most!

Kormi cicás sapka gyerekeknek

$
0
0

cica sapka, gyerekeknekA sapi egy gyors projekt halloween-re egy  másfél éves kisfiúnak, de a nővérke elvitte a sót! :)

 

Körbe kötve varrás nélkül készült.

 

A sapka maga egy alap sapka, pár öltéssel kap arcot és két kis külön kötött fülecskét ami egyedivé teszi.

 

A sapkát Molnár Márta alkotta egy kis maradék fonalból.

 

Mérete

 

18-24 hónapos gyerek méret

40 cm körméret és 18 cm magas.

 

Hozzávalók

 

23 g fekete fonal, de lehet akár cirmos is.

 

A sapka  300 m/100g kiszerelésű fonalból készült, Gonca Black a Fonalparadicsom Pluszból

 

Fülekhez kevés szürke , a bajuszhoz orrhoz fehér maradék fonal, de akár egy kis halvány rózsaszín fonalat is használhatunk a fülekhez és orrocskához.

3.5-4 mm-es, 40 cm-es körkötőtű, kisebb méret az ajánlottnál hogy a sapka tömör legyen

 

3,5-4 mm zokni és harisnyakötőtű, a sapka tetejének kialakításához

 

2 gomb, de akár pár öltéssel szemet is varrhatunk a cicának.

 

Minta

 

patent minta: egy sima egy fordított

 

sima kötés: körkötésnél mindig sima,  színén sima, visszáján fordított

 

fogyasztás:

két sima szemet balra dőlve és jobbra dőlve összekötünk szükség szerint

 

három sima szemet középhangsúlyosan összekötünk

 

 Elkészítés

 

kézzel kötött cica sapka gyerekeknek, gyerek sapka, kötött sapka

A kezdő szemszám 90 szem.

 

14 sor egy sima egy fordított patentmintát kötünk, majd 28 sor sima sort kötünk és kész a sapka test.

 

Fogyasztás:

A 90 szemet 10 egyforma cikkre osztjuk, az-az minden 7 szem után a 8-9 szemet simán össze kötjük.

 

A fogyasztást minden második sorban megismételjük míg össze találkoznak a fogyasztások.

 

Majd a megmaradt szemeket saját fonalával összehúzzuk és a szálat eldolgozzuk. Kész az alapsapka.

 

Fülek

 

Két egyforma fület készítünk alábbiak szerint:

 

A füleket két darabból kötjük, egy fekete egy színű hátoldal és egy két színű előoldal.

 

A fül hátoldala:

 

Alulról kezdjük, 12 kezdőszámmal kötünk három sort, a visszáján mindig fedetten kötünk, a negyedik sorban elkezdjük a szemek fogyasztását, a színe sorokban a szélszemek után és előtti szemeket kettesével összekötjük balra és jobbra dőlve, a köztes szemeket simán kötjük. Az utolsó két szemen saját szálát áthúzzuk.

 

A fül első oldala:

 

A fül elejét két színből kötjük.

 

Alulról kezdjük, 12 kezdőszemszámmal, kezdő sor lehet fekete így könnyebb elkezdeni, de a következő sorban váltsunk színt: 3 szem fekete, 6 szem szürke, 3 szem fekete. A visszáján fedetten dolgozunk.

A negyedik sorban kezdjük a fogyasztást, ( először a szürke szemeket kötjük össze)

3 sima (fekete), szürke 2 simát balra dőlve összekötünk, sima szemek, 2 simát jobbra dőlve összekötünk, 3 sima (fekete)

Az utolsó két szürke szemet összekötjük középen.

Ha elfogytak a szürke szemek, a fekete fonallal folytatjuk a munkát (7 szem) és a középső szemeket kötjük össze.

2 sima, 3 sima szem összeköt, 2 sima

1 sima, 3 sima szem összeköt, 1 sima

húzzuk át saját szálát a maradék három szemen,  hagyjunk meg fonalat bőven, az összevarráshoz.

 

A visszáján varrjuk össze a fűl első és hátsó oldalát, majd fordítsuk ki és úgy varrjuk fel az alap sapkára.

 

Összeállítás

 

kézzel kötött cica sapka gyerekeknek, gyerek sapka, kötött sapka

A felénél fentebb varrjuk az orrot, közvetlenül alá a bajszocskákat, tetszés szerint.

 

Egy orrnyi magasságra varrjuk a szemeket, akár fonalból kivarrva, akár gombot felvarrva.

 

A fülek között egy fülnyi távolságot hagyjunk meg középen és attól jobbra és balra varrjuk fel a füleket.

 

Dolgozzuk el a szálakat és készen is van a sapka.

 

Az arányok megtartásával, könnyedén elkészíthetjük bármilyen méretben, tetszés szerint tovább gondolva a cica sapkát.

 

Ha tetszett a modell add tovább!

 

Poncsó csavart mintával kötőkereten készítve

$
0
0

a Kössünk kötőkereten avagy körmöcskézés kezdőknek kézimunka könyvből.

Sokan keresnek meg, hogy adjak tanácsot, ötletet mihez kezdjenek a kötőkeretekkel.

 

Akik ismernek tudják, hogy jómagam a kötésben magát a kötést szeretem leginkább, a kézi kötésen túl nem igazán csábítanak más módszerek, kötő keretek, kötő gépek…

 

Mindamellett azt gondolom, hogy vannak akiknek ezen csoda eszközök jelentik az egyetlen lehetőséget a kötésre, vagy gyorsabbnak, szórakoztatóbbnak találják szemben a hagyományos kötőtűs módszerrel.

 

Kössünk kötőkereten

Nekik és azoknak akik már megvették esetleg ajándékba kapták a kötő kereteket de nem igazán tudnak mit kezdeni vele ajánlom a Kössünk kötőkereten kézimunka könyvet, melyből mindent megtudhatsz a kötőkeretekről, alkalmazási módjukról, sok hasznos tippet, módszert, ötletet ismerhetsz meg belőle és rengeteg szuper részletes modell elkészítési leírást is mintát is találsz kötőkeretre a zokniktól a boleróig.

 

A könyvről bővebben, teljes tartalomjegyzéket, további betekintőt, és egyéb információkat itt olvashatsz és akár meg is veheted!

 

Most pedig bemutatom nektek a csavart mintás poncsó elkészítésének módját természetesen kötőkereten, a leírást a könyv 96-ik oldalán találjátok.

 

Poncsó csavart mintával

 

Poncsó csavart mintával, kötőkereten készültA poncsó megunhatatlan, örök klasszikus- különösen a fiatalok szeretik, mert egyszerre meleg és divatos viselet.

 

Könnyen elkészíthető, sokoldalúan kihasználható darab.

 

A bemutatott poncsót nagyméretű kereten, vastag fonallal kötöttük, így gyorsan elkészült.

 

Amire szükségünk lesz

 

Kötőkeret

Nagyméretű kötőkeret, a tüskék száma 8 többszöröse + 2 (Prym 624 160, narancssárga)

 

Fonal (Bulky 5-ös) 235/290/410 m vastag fonal, (példánkban 50 % merinógyapjú, 50 % mikroszálas GGH Aspen törtfehér fonalat használunk)

 

Segédeszközök

 

Kötőhorog

 

Gobelin hímzőtű

 

Méret

 

Gyerek 4 (6, 8) éves

 

A képen a közepes méret látható. Egyéb méretekhez I. a könyv végén található mérettáblázat.

 

Szemsűrűség

 

Blokkolva 12 szem és 16 sor 10 x 10 cm-enként

 

Minta

 

Síkkötésként készítjük.

s  sima szem.

Az első és utolsó szem mindig szélszem. Mindig kössük meg őket.

 

Csavart minta leírása

 

csj csavarás jobbra

 

  1.  csavarás jobbra( vegyük le a szemeket A és B tüskéről, az A tüske szeme kerüljön a B tüskére, a B tüskéé az A ra.
  2. kössük meg a két szemet

 

Beolvasott_20151122 (6)

Darabok

 

(két darabot kössünk)

 

Figyelem!  Az első és az utolsó szem szélszem, amelyek nem részei a mintának.

 

Az 1-4 sor a csavart minta alapegysége, nyolc szemenként ismétlődik.

 

Készítsünk láncszemmel 22 (28, 36) szemből álló kezdősort.

 

1., 2., 4. sor:

1 csúszószem, (2s, 2 f, 2s, 2f) kétszer, háromszor, négyszer, 3s

 

3 sor: 1 csúszószem, (2s, 2f, csj, 2f) kétszer, háromszor, négyszer, 3s

 

Addig folytassuk a kötést, amíg a darab 45 (55, 65) cm hosszú lesz vagy 18-szor (21/25 ször) ismételtük az 1-4 sort.

 

Az utolsó sor a 4. sor legyen.

 

Leláncolás

 

Síkkötött darabokhoz való sima leláncolással dolgozzuk el.

 

Blokkoljuk a darabokat, méretük:

 

26 x 53 cm

 

(30 x 61 cm / 36 x 74 cm)

 

egyszerű kötött poncsó kötőkerettel

 

Összeállítás

 


egyszerű poncsó összeállítási ábra

Az első darab rövidebb oldalát varrjuk a második darab hosszabb szegélyéhez.

 

Hajtsuk poncsóformába, majd a másik rövidebb véget is varrjuk a második darab hosszabb oldalához.

 

Az összeállításhoz l. az  ábrát.

 

Köszönet a kiadónak a publikálási lehetőségért!

 

Add tovább ha tetszett!

Viewing all 224 articles
Browse latest View live